Всі публікації щодо:
Коцюбинський Михайло

Українська література 5 клас - Івасюк О., Гуйванюк Н., Бузинська В.

РАНОК У ЛІСІ - Михайло Коцюбинський - ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ЧИТАННЯ - СЛОВО ДАВНЄ І СЬОГОЧАСНЕ

Ліс ще дрімає в передранішній тиші... Непорушно стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. Тихо навкруги, мертво... Лиш де-не-де прокинеться пташка, непевним голосом обізветься зі свого затишку. Ліс ще дрімає... А з синім небом вже щось діється: воно то зблідне, наче від жаху, то спахне сяйвом, немов од радощів. Небо міниться, небо грає усякими барвами, блідим сяйвом торкає вершечки чорного лісу... Стрепенувся врешті ліс і собі заграв... Зашепотіли збуджені листочки, оповідаючи сни свої, заметушилась у травиці комашня, розітнулося в гущині голосне щебетання й полинуло високо — туди, де небо міниться, де небо грає всякими барвами...

На галявину вискакує з гущини сарна і, зачарована чудовим концертом, зупиняється, витяга цікаву мордочку до кривавої смуги обрію, що червоніє на узліссі поміж деревами, і слуха.

Полохливий заєць, причаївшись під кущем, пригина вуха, витріща очі і немов порина ввесь у море лісових звуків...

image048.jpg

Аж ось ринуло від сходу ясне проміння, мов руки, простяглось до лісу, обняло його, засипало самоцвітами, золотими смугами впало на синю від роси траву на галявині, де гостро на тлі золотого світла випинається струнка постать сарни.

ВПРАВИ і ЗАВДАННЯ

І. Розкажіть про порівняння як художній засіб. Які бувають порівняння?

ІІ. Випишіть з тексту різні види порівнянь. Поясніть окремі з них. Як ви розумієте порівняння: ліс стояв чорною стіною; сніг грав на сонці самоцвітами; білі, наче молочні, хмари; ялинка тремтіла, як у пропасниці?

III. Перекладіть речення з порівняннями рідною мовою; 3 краю неба насувались білі, наче молочні, хмари. Небо то зблідне, наче від жаху то спахне сяйвом, немов од радощів. Аж ось ринуло від сходу ясне проміння, мов руки, простяглось до лісу, обняло його, засипало самоцвітами.

IV. Розкрийте тезу: “Михайло Коцюбинський — прекрасний майстер пейзажу“. Наведіть приклади.

V. Напишіть опис-пейзаж на підставі власних спостережень над природою або на основі вражень від картини художника.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.