Всі публікації щодо:
Фольклор

Українська література 5 клас - Івасюк О., Гуйванюк Н., Бузинська В.

ЗАПОРОЖЦІ В УРОЧИЩІ САГАЙДАЧНОМУ - НАРОДНІ ПЕРЕКАЗИ ТА ЛЕГЕНДИ - ІЗ ДЖЕРЕЛ НАРОДНОЇ МУДРОСТІ

Любо було глянути, як наїдуть запорожці в Сагайдачне. Народ усе широкоплечий, вусатий, бравий... Голови голили3. Тоді ще мода була носити чуприну4, то оце в кого довга — візьме й обмота кругом вуха.

Жупани5, пояси, шапки, сап’яни6 на них були дорогі. По боках і позад сідла у кожного пістолі7, шабля. А на конях як їздять!.. Оце, було, зіскоче, пригнеться і летить, як муха.

Коней у них дуже гладких, важких не було, а так — саме в тілі8. А що, було, за швидкі, що за меткі9, — так кат його батька зна10!

Було, звіра там якого накине оком11 — то вже й його: чи кабана дикого, чи сайгака12, — везе в тороках13...

Дорогою їдуть — як мак цвіте: і синіє, і зеленіє, і червоніє. Попереду ватажок, а за ним джура14, козаки. Коні добре знали козацький норов. Було, їдуть тихо, потім виграють підтюпцем15, а далі як залопотять! Пішла курява степом...

Часто запорожці билися з татарами. Посідають, було, на низеньких коників і біжать комишами. Тоді комиші були вище чоловіка з конем. Ну, і запорожця, було, чорт не проведе: носом чує ворога, зна по птицях, по звіру... Тоді, було, з якого краю сполохана16 птиця або звір, з того й біди жди.


1 Урочище — ділянка, яка виділяється серед навколишньої місцевості природними ознаками (яр, гора, луг, ліс серед поля). 2 Сагайдачне — назва урочища на лівому березі Дніпра. 3 Голити голови — брити, збривати повністю волосся на голові. 4 Чуприна — волосся на голові чоловіків; чуб. 5 Жупан — старовинний верхній чоловічий одяг, оздоблений хутром, який носили заможні (багаті) козаки.6 Сап’яни, сап’янці — чоботи з сап’яну (тонкої м’якої шкіри), пофарбовані в різні кольори. 7 Пістоль — вид вогнепальної козацької зброї. 8 Бути в тілі — бути достатньо вгодованим (про тварину — бути не худим). 9 Меткий — проворний,

рухливий, який жваво рухається. 10 Кат його батька зна (знає) — вигук фразеологічного типу; у даному випадку виражає захоплення, здивування. 11 Накинути оком — побачити. 12 Сайгак — степова антилопа. 13 Тороки — прив’язаний до сідла дорожній мішок. 14 Джура — козацький слуга-товариш, зброєносець.

15 Підтюпцем — дрібними, швидкими кроками. 16 Сполоханий — наляканий.


ХТО? ЩО? КОЛИ? ЧОМУ? ЯК?

1. Хто такі запорожці? 2. Що нового ви дізналися про запорожців із цього твору? 3. Якими були коні в козаків? (Зацитуйте з тексту).

4. Хто їхав попереду війська? 5. Як звали зброєносця отамана? 6. Як у народному переказі описані вороги козаків — татари? Знайдіть слова та вирази в тексті, які засвідчують зневажливе ставлення до ворогів 7. По чому дізнавалися козаки про наближення ворога?

ВПРАВИ і ЗАПИТАННЯ

I.Опишіть козака (його зовнішній вигляд, одяг, взуття), вживаючи слова та вирази з твору.

II. Які нові слова та вирази ви засвоїли, прочитавши тексти народних переказів? Доберіть до деяких з них відповідники з рідної мови.

III. Доповніть речення словами з тексту:

а) На них були дорогі...; б) Коні добре знали...; в) Попереду ... , а за ним...; г) Тоді було, з якого краю сполохана птиця... .

IV Поясніть значення слів і виразів, використовуючи тексти прочитаних народних переказів:

Кошовий уже й на коні грає. Народ усе широкоплечий, вусатий, бравий... Дорогою їдуть — як мак цвіте: і синіє, і зеленіє, і червоніє. Голови голили. Тоді ще мода була носити чуприну. Пішла курява степом. Накинути оком.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.