Всі публікації щодо:
Фольклор

Українська література 5 клас - Івасюк О., Гуйванюк Н., Бузинська В.

БОРОТЬБА З ОРДИНЦЯМИ - НАРОДНІ ПЕРЕКАЗИ ТА ЛЕГЕНДИ - ІЗ ДЖЕРЕЛ НАРОДНОЇ МУДРОСТІ

Колись були великі набіги2.

Оце що по степу могили, — тут було все стоять верхові козаки3 і виглядають орду. Як тільки побачать здалеку куряву або звір біжить, — ото вже й знай, що орда недалеко. Козаки тоді й дають знати4 в слободи5 або кошовому6.

Вночі, було, припаде козак до землі та й слухає. Як стугонить земля, то ото суне орда. Тоді запорожці7 розкладають на могилах вогнища, а самі — на коней та й скачуть до свого стану8. Поки добіжать, то кошовий уже й на коні грає9, уже й литаври10 гудуть.

Як козаків велика сила, то орду, було, не пустять у слободу, а стрічають її в степу. Де зустрінуть, там її й виколять.

1 Ординці — воїни орди (турецького чи татарського війська). 2 Набіги — несподівані напади ворогів на міста чи села. 3 Верхові козаки — козаки, які сиділи верхи на конях. 4 Давати знати — повідомляти. 5 Слобода (від слова свобода — воля) — поселення людей у XVII—XVII. ст.. які були звільнені від податків та панщини (обов’язкової роботи на пана). 6 Кошовий — головний воєначальник, що обирався козацькою радою чи зборами на один рік. 7 Запорожці — козаки Війська Запорозького. 8 Стан — козацький табір. 9 На коні грає — гордо їде на коні. 10 Литавра, литаври — музичний інструмент (вид барабана); звуки литаврів були сигналом до збору козаків.

ХТО? ЩО? КОЛИ? ЧОМУ? ЯК?

1. Про який період в історії українського народу розповідає переказ “Боротьба з ординцями“? 2. Хто такі ординці? Що вони чинили? 3. Якими ви уявляєте козацькі могили в степу? Навіщо їх насипали? 4. Як дізнавалися козаки про напад ординців? 5. Як і кому повідомляли козаки про напад ординців? 6 Що робили козаки, коли дізнавалися про наближення ординців?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.