Українська література - шкільні твори - 2021

Моє ставлення до героїні оповідання Б. Грінченка «Украла»

Всі публікації щодо:
Грінченко Борис

Мені важко однозначно визначити власне ставлення до Олександри, героїні оповідання Б. Грінченка «Украла» Щоб справедливо оцінити її вчинок, я спробувала сама стати на її місце і відчути все те. що відчувала ця голодна дівчинка. Вона від нестримного бажання хоч трохи поїсти вкрала у своєї подруги Пріськи шматок хліба, і її спіймали «на гарячому».

Але я не можу назвати її «злодійкою» і вимагати, як «…один великий школяр, не дуже розумний і не дуже жалісливий»: «Бач, що вигадала, — красти! її треба прогнати з школи!» Переживання маленької героїні, яка «часто сидить на сухому хлібові», дуже болючі й щирі. Це свідчить про те, що вона — чесна і добра дитина, але мучиться від голоду, переживає і все ж чинить зло. Олександра ж не винна, що у своїй сім’ї з батьком-п’яницею їй доводиться не жити, а тільки існувати! Я уявляю, як заздрила дівчинка подрузі Прісці, що завжди приносила з дому пиріжки, перепічки, коржі!

Я ладна виправдати Олександру і не називати її вчинок крадіжкою, але вона сама мені підказує, що я помиляюсь. «Вона мовчала і сиділа непорушно як кам’яна», «…голосне гірке ридання розітнулось у школі», «…вона нічого не хотіла їсти і все плакала», — так передає Б. Грінченко стан душі «крадійки». Значить, вона розуміє, що скоїла Гріх? Слідом за нею я погоджуюсь, крадіжка є крадіжкою, справжнім злочином, одним із найтяжчих біблійних гріхів. Узяти без дозволу, потайки чуже — це значить украсти.

Грінченко закінчує своє оповідання реченням: «Цього року вона… вийде з школи чесною людиною». І постає питання: «Чи може бути злодій чесним» Ні, я не виправдовую ганебного вчинку Олександри, яка мені дуже сподобалася, але розумію: це — її важка біда. І підштовхнули дівчинку до цієї біди нелюдські умови життя і дитяче безсилля перед ними.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.