Українська література - шкільні твори - 2021

«Не люди для літератури, а література для людей» (за поезіями Б. Грінченка)

Всі публікації щодо:
Грінченко Борис

I. Я безжурний веселощів спів Обминав на своєму віку…

(У той час, коли жив і творив Борис Ерінченко, в письменницькому середовищі точилися дискусії щодо завдань літератури. Багато митців відстоювало ідею «чистої літератури», «літератури для літератури». Поширювалося декадентство і занепадницькі настрої. Борис Ерінченко одним рядочком окреслив своє бачення завдань літератури.)

II. О, якби умів я книги тисячами розплодити.

Зайнялось би скоро всюди сонце правди і просвіти.

1. Основний мотив вірша «Доки?» (Вірш «Доки?» Борис Ерінченко написав у той час, коли сам шукав відповіді на багато питань, які хвилювали його і не давали спокою його душі і молодій уяві. Люди чекали волі, та час минав, а «довгий гніт минулих днів» не давав дихнути і вимагав від людей приховувати свої почуття. Доки ж будуть люди так жити? Та відповіді не було — «все мовчить!».)

2. Ми на роботу на світ народились.

Ми для борні живемо.

(Відповіддю на питання, що так мучили ліричного героя вірша «Доки?», став вірш «До праці», написаний Ерінченком того ж 1881 року. Замолоду часто буває, що людину раптом охоплюють такі сум і туга, що життя здається неможливим. І раптом звідкись приходить проста відповідь на найскладніші питання. Ось так і вісімнадцятирічний поет сам знайшов відповіді на свої питання. Для того, щоб бути вільним, треба йти своїм шляхом, наполегливо працювати і нічого не боятися.)

3. Романтичні почуття в житті поета (вірш «Під вербами»). (Борис Грінченко був справжнім борцем за щастя України. Він також пізнав і справжнє кохання, яке прийшло до нього за молодих літ і не полишало до смерті. Це велике, всеохоплююче почуття відкрило нам тонкого лірика, який помічає, як «в хвилях купаються віти», як сонячне проміння своїм сяйвом вкриває річку й дерева. Ліричний герой захоплений чудовою картиною: вродлива дівчина в річці пере полотно, «бризками воду збиває». Закоханий погляд помічає все — і «карії очі — мов зорі з небес», і «губи — червоная вишня», і хвилі волосся, і «дужі й малі рученята».)

III. Естетика поетичних творів Б. Грінченка. (Борис Грінченко якось сказав: «Я силкувався знайти іскру свіжу там, де, здавалось, була сама темрява». Його політична поезія мужня, наступальна, сповнена закликів до дії і пристрасної віри. Поетична творчість Грінченка різнопланова, у ній відбита широка гама роздумів і настроїв. «Про кохання ізнов я співаю пісні», — говорить поет. І дійсно, творів інтимного та пейзажного плану в доробку Грінченка чимало. Вся його поезія глибоко оптимістична.)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.