Українська література - шкільні твори - 2021

ОБРАЗ МИХАЙЛИКА У ПОВІСТІ М. СТЕЛЬМАХА «ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ»

Всі публікації щодо:
Стельмах Михайло

М. Стельмах є справжнім майстром великої прози. Уйого різноманітній творчості помітне місце займають автобіографічні повісті, такі як «Гуси-лебеді летять» і «Щедрий вечір». Прототипом Михайлика, головногогероя цих творів, є сам письменник у дитинстві.

Михайлик — ще маленький хлопчик, отже, сприймаєжиття безпосередньо і щиро. Усе навколо для нього — справжнє диво, казка, Яккожна дитина, він вміє насолоджуватися життям: нехай він і не має санчат, таночовки можуть їх замінити, бо яка ж це радість взимку кататися на льодовійгірці; жменька доспілих черешень, норка борсука, випрошена в когось книжкадарують йому справжнє щастя. Проблеми, що турбують Михайлика, можуть здатисядрібними, та для нього вони надзвичайно важливі: де дістати книжку, як би такпройти до хати з вулиці босим, щоб не побачила мати, як пробратися до театру.

Хоч Михайлик ще тільки формується як особистість, та про нього вже можна сказати, що це добра, щира людина, яка вміє відрізнитидобрих людей від злих, щирих від лицемірів, яка поважає дорослих і їхню працю, що більш за все на світі хоче навчатися і стати вчителем. І оточуючі тежлюблять Михайлика: із задоволенням проводить з ним вечори дядько Себастіян, намагається допомогти йому Мар’яна, дівчина Люба ставиться до нього як до щирогодруга.

Михайлик тільки починає свій шлях, та дорослі вжебачать, що з нього має вирости неабиякий хлопчик. Дід сказав про нього: «Будешіти межи люди і вибивати іскри…» Йому пророкують майбутнє вчителя, хоч цемалому хлопчикові здається неможливим, та крім того, що він розумний ікмітливий, Михайлик ще надзвичайно цілеспрямований: що тільки він не вигадує, щоб дістати нову книжку.

Пророцтво діда виправдалося: з маленького сільського хлопчика вирісвеликий письменник, що не тільки добре пам’ятає свої корені, а й добре усвідомлює: за тем, ким він став, він маєдякувати односельцям і родині, серед яких хлопець формувався як особистість.

II варіант

В автобіографічному творі М. Стельмаха«Гуси-лебеді летять» ми маємо чудову можливість зустрітися з письменником, коливін був ще маленьким, простежити, як формувався його світогляд, проаналізувативитоки його письменницького хисту.

З раннього дитинства сувора дійсність повоєннихроків перепліталася в Михайлика з казковим сприйняттям навколишнього світу.Зростаючи в подільському селі серед мальовничої природи й чесних, працьовитихлюдей, він учився людяності, щирості, любові до рідного краю. Його вчителямибули власні батьки, дідусь і бабуся, веселі Мар’яна та Люба та інші.

Від батька Михайлик перейняв любов до роботи вполі, повагу до землі, що дарує врожай, від матері — доброту й закоханість унеперевершену красу української природи. Дідусь навчив його не лише бутимайстром на всі руки, цінувати дотепний гумор, але й опоетизовувати природніявища, бачити незвичайне, прекрасне в простому.

Михайлик рано навчився читати, і книги стали йоговірними друзями та мудрими порадниками. Більш за все він прагнув учитися йдокладав усіх зусиль для здійснення своєї мети. Ні брак підручників і зошитів, ні відсутність взуття не могли його зупинити. Хлопчик власноруч робив чорнилой босоніж бігав по морозу до школи, а коли випав сніг, його через усе селоносив батько, загорнувши в кирею.

Поруч із життєрадісністю, ліричністю, безпосередністю в Михайлика формуються й такі риси, як глибока пошана добатьків, чесність, працьовитість, співчуття, щире вболівання за вбогих односельчан.

Кожний день Михайлика сповнений чарівності, різнихпригод і таємниць. І в усьому виявляється його гідність і щира вдача: зарозвагами хлопчик не забуває про свої обов’язки, з радістю допомагає своїмбатькам і подружці — лісовичці Любі.

Образ Михайлика справляє гарне враження на читача.Мені б

хотілося, щоб якомога більше людей були схожими на цього хлопчика.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.