Українська література - шкільні твори - 2026
Лірична драма І. Франка «Зів’яле листя» - шедевр інтимної лірики
Всі публікації щодо:
Франко Іван
I. «Зів’яле листя» І. франка — явище світової інтимної поезії. (Важко знайти у світовій літературі більш хвилюючу поетичну розповідь про страждання людської душі, зраненої життєвими знегодами і нещасливим коханням, як збірка «Зів’яле листя». «Це такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою почуттів і розумінням душі людської, що, читаючи їх, не знаєш, кому оддати перевагу: чи поетові боротьби, чи поетові-лірикові, співцеві кохання і настроїв», — писав Михайло Коцюбинський.)
II. Три жмутки зів’ялого листя.
І Життєствердні мотиви першого «жмутка». («Перший жмуток» передає трагедію нерозділеного кохання. Та ліричний герой не хоче приймати однозначної відмови коханої. Він то звинувачує в усьому обставини, то прагне здаватися байдужим, то вмовляє кохану зглянутись на його страждання («Не минай з погордою…»).
1. Народнопісенна основа поезій «Другого жмутка». («Другий жмуток» ліричної драми написано у народнопісенній манері. Це поезії «Ой ти, дівчино, з горіха зерня», «Червона калино, чого в лузі гнешся?», «Чого являєшся мені у сні?». Поет намагається знайти в природі співзвучність своїм стражданням, розраду. У народі калина вважалася символом дівочої краси, ніжності, лагідності. І хоча у віршах звучить і сміливість, і щедрість дівочої душі, та для людського щастя цього замало, бо на перешкоді стоїть непорушність тогочасних сімейних традицій.)
2. Автобіографічність поезії «Тричі мені являлася любов». (Трагічна любов Франка завдала страждань його вразливій душі. Перша любов — Ольга Рошкевич, друга — горда княгиня Юзефа Дзвонковська і третя — «гордая душа» Целіна Журовська завдали поетовому серцю щастя і горя, радісті й муки. Неповторну пісню великої любові Франка змалював Роман Горак у книзі «Тричі мені являлася любов».)
3. Образ ліричного героя. (Ліричний герой збірки — найскладніша постать усієї Франкової поезії. Це жива, духовно багата, глибока натура. Його чиста, самозречена любов досягла незрівнянної духовної краси. Душа його чиста і поетична, фантазіїї — багата і буйна, а любов — велика і сильна.)
III. Значення збірки «Зів’яле листя».
(«В зів’ялих листочках хто може вгадати Красу всю зеленого гаю?
Хто взнає, який я чуття скарб багатий В ті вбогії вірші вкладаю?» —
писав І. Франко.
Відомий український поет Д. Павличко писав: «Є в «Зів’ялому листі», особливо в його другій частині, речі такої красоти й глибинності, що їх сміливо можна зарахувати до найгеніальніших творінь світової любовної лірики».)