Українська література - шкільні твори - 2022

Влада грошй над людиною (за драмою І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»)

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

Варіант 1

Іван Карпенко-Карий написав прекрасний твір — драму «Сто тисяч», яка є популярною та актуальною і сьогодні.

Автор висміює у п’єсі такі людські риси, як жадібність та прагнення наживи будь-яким шляхом. Головним героєм твору є Герасим Калитка — багатий селянин, єдиною життєвою метою якого було ще більше збагачення. Драму написано на основі реальних подій та реальних персонажів на хуторі Надія у 1889 році. На той час активно діяли шахраї, які продавали заможним селянам фальшиві гроші. Герасим Калитка, головний герой, повірив цим шахраям . Його заліпило прагнення  легкої наживи, прагнення стати ще багатшим. На жаль, у деяких людей через гроші втрачаються найкращі якості характера. Найчастіше це люди, у яких немає внутрішнього стрижня. Вони починають жити заради грошей. Втрачають доброту, чесність, ввічливість, милосердя. Герасим Калитка втратив майже всі людські якості, замінивши їх на жадібність. Через скупість він бив свою дружину, не хотів вести її до церкви, бо жалів коней, обманював кума. І все це він робив тільки заради грошей. І, врешті-решт, залишився ні з чим,  ледве не повісився. У реальному світі теж є такі люди, які переступають через все: родину, роботу, навчання, через власні принципи заради того, щоб стати багатшими, мати вигоду. Таким чином, можна сказати, що влада грошей над людиною величезна. Саме через гроші відбувається найбільше злочинів, навіть убивств. Заради багатства жертвують найближчими людьми: нерідко у новинах можна почути, що  син вбив батьків чи онук бабусю заради їхніх заощаджень або заради квартири, бувають випадки, коли матері навіть продають своїх дітей невідомо кому, щоб отримати грошову винагороду. Звичайно, найчастіше це люди з неблагонадійних родин, але все ж таки вони люди і, як це не жахливо, ладні пожертвувати найріднішими людьми через багатство. Тож, дійсно, гроші мають чималу владу.

Звичайно, ми не можемо заперечувати культ грошей у нашому суспільстві. Сьогодні, якщо у тебе є кошти, ти будеш і щасливим, і здоровим. Платне все навкруги: лікування, харчування, проживання… Єдине, про що не слід забувати, що ми, перш за все, люди і маємо мати відповідні людські якості, такі як доброту, гуманність і здатність до співчуття, а не лише жити заради багатства.   

У комедії І. Карпенка-Карого порушено декілька проблем. По-перше, коли людина ганяється за грошима, вона стає  жадібною, жорстокою, і, врешті-решт, її власне життя перетворюється на пекло. По-друге, автор показує нам саме суспільство, у якому правий і сильніший  той, у кого гроші, саме тому всі і прагнуть збагатитися. Але найголовніша проблема, яку, на мою думку, піднімає Карпенко-Карий у своєму творі — це проблема  духовності людини, адже втрачається найголовніше — духовність — у прагненні багатства. Тож гроші — зовсім не головне у житті, набагато важливіше залишатися людиною.

Варіант 2

Яке значення в житті людини мають гроші? Для когось — це реалізація потаємних мрій, для інших влада, для декого — життєва необхідність.  Якщо даси людині грошей, дізнаєшся, яка вона насправді. Ставлення до коштів у кожного своє. Хтось вбачає у наявності грошей владу та пошану, хтось — допомогу і підтримку, інший — просто об’єкт, на який полюють заради захоплення. Але ж гроші не варті життя, його маленьких радощів та приємних моментів, проведених з друзями чи родиною.

Нещодавно ми прочитали п’єсу І. Карпенка-Карого «Сто тисяч». Вона мене примусила замислитися над тим, скільки насправді коштують гроші, чому шахраї обманюють людей. Як на мене, це відбувається тому що ми самі це допускаємо і не намагаємось вплинути на події. Але ж наше сьогоднішнє суспільство можна назвати хворим, хворим на грошову лихоманку. У трагікомедії «Сто тисяч» дуже яскраво вимальовані образи людей, схожих, на жаль, на наших сучасників. Наприклад, Герасим Калитка. Це людина, яка все життя прагнула наживи. Він жив тільки заради грошей і прагнув одного — примножувати своє багатство. Герасима не зупинило те, що він ішов на злочин, він хотів отримати фальшиві гроші і скористатися ними. З одного боку, хороший господар, працьовитий чоловік, з іншого — людина, засліплена жадобою наживи…  Чи ж немає таких у нашому світі?..

Звичними сьогодні образами є і образи шахраїв, які обдурили Герасима. Зараз досить багато людей, для яких махінації з грошима є способом заробітку, різноманітних шахраїв та «кидал».  Такі люди, як і у випадку з Калиткою, являються дуже гарними психологами, вони чудово бачать людей, які прагнуть багатства і вміють викликати у них довіру.

П’єса І. Карпенка-Карого змогла чудово показати людське лихо, назва якому — гроші. Саме вони зводять людину з розуму та знищують духовний світ і відчуття реальності. У трагікомедії досить вдало зображено приклад згубного впливу грошей на людину. Ми бачимо як Калитка з хорошого господаря та гарного чоловіка перетворюється на нервову й неврівноважену особистість, яка заради грошей ладна на все. Герасим заради сумнівної вигоди ризикує і спокійним родинним життям, і власною респектабельністю, і майбутнім своїм і своєї сім’ї.

Тож ми бачимо, що гроші можуть досить згубно впливати на стосунки між людьми. Вони спроможні зробити людей агресивними і жорстокими по відношенню до інших. Багатство може занурити  у страшну круговерть проблем і зробити з нормальної людини  неадекватну та некеровану, яка буде бачити сенсом життя лише гроші, буде йти по головам, щоб збагатитися… Таким чином, можна сказати, що гроші мають велику владу над людьми. І щоб не підкоритися цій владі, головне розуміти, що гроші не можуть бути центром життя, до них слід ставитися як до способу втілення мрій, а не робити з них, власне, мрію.

Варіант 3

Які цінності сьогодні панують у світі? Раніше, у часи молодості наших батьків, головними цінностями були духовні. Вони прагнули краси, добра і миру. У сучасному світі  цінності змінилися. Ми більше не бачимо щастя у родинному затишку чи тихому весняному ранку — сьогодні майже для всіх щастя полягає у матеріальних статках, грошах і владі. Хоча люди, які прагнули лише до цього, були в усі часи.

І. Карпенко-Карий у своїй комедії «Сто тисяч» також порушує проблему влади над людиною грошей. Головний герой твору — Калитка — повністю підкорився цій владі, і, щоб збагатитися, навіть пішов на злочин. Герасим хотів добути сто тисяч фальшивих грошей. Коли ж виявилося, що замість грошей у мішку папірці, Калитка ледь не покінчив з собою.

Через гроші люди, як і Калитка, ладні втратити родину, близьких, друзів, тверезий глузд, людську подобу, позбавити сенсу своє життя. Коли гроші починають керувати людиною, вона може навіть вбити, зрадити близьких, адже вона повністю втрачає самоконтроль і головне для неї тільки гроші.

Кажуть, що людину можна перевірити грошима і владою. Дійсно, так часто буває, коли людина із вихованої та уважної перетворюється на жадібну та егоїстичну саме через гроші.  Коли у людини з’являються гроші, вона часто стає агресивною, забуває про друзів та близьких, хвилюється тільки про те, щоб нажитися ще більше.

У п’єсі «Сто тисяч» ми бачимо образ господаря, який, прагнучи швидко і без зусиль розбагатіти, потрапив у трагікомічну ситуацію та ще й втратив досить багато грошей. Тож автор ніби попереджає нас про те, що не можна розраховувати на легку наживу — за все доводиться платити. І часто ця плата буває занадто великою. Адже крім грошей Герасим міг втратити  волю та повагу у суспільстві, міг опинитися у в’язниці без близьких та друзів. Тож гроші — це зовсім не головне, саме на це націлює нас автор у своїй п’єсі. І. Карпенко-Карий розуміє, яку владу гроші мають над людиною і хоче застерегти своїх читачів. Саме Герасим Калитка є людиною, на прикладі якої автор показує владу грошей над суспільством.

На мою думку, гроші сьогодні — це і друг, і ворог. Друг, тому що все ж таки без них неможливо сьогодні прожити. Вони — шлях до здійснення наших бажань, спосіб їх втілення. Але не слід забувати, що надмірна тяга до грошей робить людину жадібною, жорстокою та безпринципною. Тому не слід ставити собі за мету збагачення — неможливо знайти у грошах своє щастя. Адже посмішки рідних, щиру дружбу, справжнє кохання та теплу дитячу усмішку не можна купити ні за які гроші.  На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.