Українська література - шкільні твори - 2022

Чому Сава Чалий — особистість трагічна?

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

Варіант 1

Проблема патріотизму завжди піднімалася у нашій країні, так як у ході історії український народ переживав дуже багато війн, повстань, визвольних рухів. А поряд із цим питанням поставала і проблема вірності та відступництва.

Іван Карпенко-Карий у своїй трагедії «Сава Чалий» зумів передати ту тонку грань між правдою, вірністю державі та підступним обманом. Головним героєм цієї п’єси є ватажок гайдамаків Сава Чалий — реальна історична особа. Проте автор вніс певні корективи в долю славного вояки, зробивши його трагічною особистістю. То в чому ж полягає фатальність вчинків головного героя?

На початку твору перед нами, читачами, постає особистість сильна, розумна та впевнена у своїх діях. Сава користувався чималою повагою серед селян і простих людей. Вони готові були виконувати будь-який його наказ, адже покладалися на досвід Сави й поважали розсудливість героя. А от його побратима — Гната Голого — вважали надто різким та гарячим, тому думали, що ватагувати цей чоловік не може.

На мою думку, трагедія Сави Чалого полягає в тому, що він утратив упевненість у своїх діях, піддав сумніву свої власні сили та, як результат, зрадив свій народ і державу. Звісно, будь-яка людина на місці героя могла б розгубитися. Але, мабуть, варто було обговорити проблему із Гнатом іще раз. Адже Сава не просто так хотів затримати повстання — цьому були вагомі причини. Але він просто відпустив своїх гайдамаків на бездумну помсту, знаючи, що великого успіху така війна проти шляхти не принесе.

Велику роль у трагедії Чалого зіграв Шмигельський, який, мов змій-спокусник, зміг упевнити ватажка гайдамаків у тому, що йому слід примкнути до поляків. Шляхтич прикинувся щирим другом Чалого, навіть сам пішов у гайдамаки, взяв собі українське ім’я. Тому Сава довірився йому й прийняв фатальне рішення.

Звісно, що після такого його вчинку решта гайдамак стали вважати Саву зрадником. Гнат Голий, колишній побратим Чалого, поклав собі за мету помститися Саві та вбити його. Останній сцені, тобто вбивству, трагічності додає той факт, що головний герой уже сам зрозумів свою помилку, хотів повернути все назад, якось допомогти своєму народові, що раніше так йому довіряв і покладався на нього. Але, видно, не судилося. Відступнику не дали шансу повернутися до загону.

Таким чином, Сава Чалий — це дійсно трагічна особистість. Я вважаю, що його долю не можна було ні змінити, ні відвернути, адже він на це не міг вплинути. Завдяки пану Шмигельському головний герой зробив помилку та підписав собі смертний вирок. У цьому, на мою думку, і полягає трагічність твору.

Варіант 2

В українській літературі можна знайти досить велику кількість досить трагічних образів, взятих з простого народу. З одного боку, ми можемо сказати, що це логічно, адже в житті завжди трапляються трагедії. З іншого боку, іноді масштаби окремих трагедій можуть бути дуже серйозними, внаслідок чого кожен окремий випадок слід розглядати з особливим ставленням. Я вважаю, що трагедія з твору «Сава Чалий» авторства Івана Франка є досить масштабною для всього українського народу. Іван Франко був письменником, який дуже цікавився проблемою лідерства серед українців, а тому його погляди на цю проблему, виражені в цьому творі, є справді цінними.

Головним героєм твору є Сава Чалий — чоловік, у якого була реальна можливість очолити громадський протест українців проти їх гнобителів, а саме — польської шляхти. Сава користується серед людей істотною довірою, він, здається, готовий вести їх вперед для перемоги і визволення від ярма на шиї. Проте в якийсь момент Сава починає сумніватися. Він розуміє, що можуть бути жертви, він замислюється про те, що така відповідальність, можливо, йому зовсім не по плечу. І саме цей момент стає ключовим у його житті та кар’єрі. Саме тоді він і програє. Фактично він уподібнюється польській шляхті, яка хоче стримати українців від повстання. Рано чи пізно, маючи таке ставлення до справи, Сава і зовсім продається цій шляхті.

Трагедія Сави Чалого полягає в тому, що він фактично став справжнім зрадником власного народу і всіх його цінностей. Сава спочатку злякався, виявив малодушність, і це створило сприятливий грунт для справжнісінької зради інтересів свого народу. Цілком зрозуміло, що народ таку зрада чудово усвідомив і зрозумів, а тому почав ставитися до Сави Чалого відповідним чином, тобто, з презирством і без краплі поваги. Думаю, що цього цілком достатньо, щоб вважати Саву Чалого трагічною особистістю, а його долю — справжньою трагедією і ніяк інакше.

Одна справа, коли людина своїми бездумними діями або бездіяльністю заважає самому собі, створюючи ті чи інші проблеми у власному житті. До цього можна поставитися нейтрально. Зовсім інша справа, якщо людина проявляє свої ниці сторони і якості, але в результаті всього цього страждає все суспільство або певний народ. Думається, в такій складній ситуації опинився Сава Чалий. І він вийшов з неї настільки погано, що гірше вже нікуди. Саме тому я можу з упевненістю підтвердити тезу про те, що його особистість є трагічною.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.