Українська література - шкільні твори - 2022

Образ Мотрі у трагікомедії Карпенко-Карого «Сто тисяч»

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

Трагікомедія на чотири дії Івана Карпенка-Карого висміює жадібність людей та їхнє прагнення до збагачення будь-яким шляхом. Але це не єдина лінія твору, зокрема простору п’єси вистачає і для розкриття другорядних ліній, зокрема любовної (лінія Романа та Мотрі), про що мова піде далі.

Мотря — дівчина-кріпачка, яка працює у домі Калиток, Роман попри закиди батька намагається відстоювати свою думку щодо власного одруження. Він не хоче нехтувати своїми інтересами і покликом серця, аби догодити батькові. Сватання до Пузирівни не входить в його плани, він не дивиться на майнову нерівність, вважає всіх людей гідними найкращого, зокрема кохання та щастя.

Діалоги з Романом здебільшого виглядають сатирично-іронічними замальовками, це бажання персонажів приховати власні почуття. Коли Роман начебто іде свататися, Мотря реагує на це фразами та словами негативного забарвлення: «іди під три чорти». Роман не менш іронічно відповідає: «подивлюся на свиней та на Пузиревих дівчат». Проте за зовнішньою показною грубістю та гостротою фраз приховуються чуйні та добрі серця. Роман твердо вирішує, що саме вона та жінка, яка йому потрібна по життю: «Та хоч би батько цапа скакав, а я таки женюсь на Мотрi». Це свідчить про щирість намірів та почуттів.

Автор акцентує увагу на те, що Мотря — прекрасна робітниця, чудова господиня, чого не можна сказати про панських дівчат, вона добросовісно виконує будь-яку роботу, звикла працювати.

Батько виступає проти стосунків Романа та Мотрі, він вважає, що це дуже нерозумно брати собі в жінки кріпачку, в той час як можна отримати максимальний зиск та вигоду від шлюбу. Герасим постійно прагне переконати Романа в тому, що саме Пузирівна — це єдиний правильний вибір, саме так виглядає ідеальна жінка для сина, на його переконання. Калитка молодший гостро реагує на впертість батька, хоче з ним порозумітися, довести, що саме Мотря — його кохана дівчина, з якою він матиме щасливу родину. На жаль, Калитка не може цього зрозуміти.

Жанр трагікомедії в українській літературі використовується як універсальна форма художнього відображення життя, автор прагне показати найрізноманітніші прояви взаємин між людьми, показати їхні внутрішні переживання за допомогою використання сатирично-іронічних засобів. Образи Романа та Мотрі є промовистими, бо в них показано людей, для яких справжні почуття є цінними та важливими.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.