Українська література - шкільні твори - 2022

Сторінками життя і творчості І. Карпенка-Карого

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

I. І. Карпенко-Карий і театр. (Перші виступи на сцені в аматорському театральному гуртку. Акторська робота у трупі М. Старицького. Повернення на сцену в 1888 році).

1. Організаторські здібності, талант драматурга й актора. (Ролі, які виконував Карпенко-Карий: Назар Стодоля (драма Т. Шевченка «Назар Стодоля»), Тетерваковський (п’єса І. П. Котляревського «Наталка Полтавка»), Мартин Боруля (власна п’єса «Мартин Боруля») та багато інших).

2. Акторський талант І. Карпенка-Карого. (М. Старицький так оцінював акторську майстерність братів Тобілевичів: «На мою думку найталановитішим з братів Тобілевичів треба визнати Миколу Садовського, хоч і не завжди грає рівно, найдосконалішим з технічного боку — Саксаганського, а найглибшим і, так би мовити найґрунтовнішим — Івана Карповича Карпенка-Карого»).

II. Сторінками особистого життя І. Карпенка-Карого.

1. Шлюб з Надією Тарковською. (Перша дружина І. Карпенка-Карого, Надія Тарковська, як і чоловік, була завзятим театралом. Померла вона дуже молодою від сухот. Неподалік від м. Кіровограда є хутір Надія — культурно- історичний заповідник, названий так на її честь. Від першого шлюбу було четверо дітей: Галя, Назар, Юрій та Ірина. Двох старших дітей батьки назвали на честь головних героїв драми «Назар Стодоля» Т. Шевченка).

2. Друга дружина І. Карпенка-Карого — Софія Дітковська. (Це вона простягнула йому руку підтримки, коли той був на засланні в Новочеркаську. Вона була талановитою актрисою, для чоловіка — надійним другом і помічником, мудрим порадником у творчих справах. Дітям Івана Карповича С. Дітковська замінила матір. Написала спогади про свого чоловіка).

III. Період заслання І. Карпенка-Карого. (З 1884 до 1887 року І. Карпенко-Карий — політичний засланець у Новочеркаську. Тут були написані драми «Безталанна», «Бондарівна», «Розумний і дурень», «Наймичка», комедію «Мартин Боруля». Літературну діяльність розмежовував працею коваля, робітником у палітурній майстерні. Відбуваються нові знайомства з театральними діячами міста).

IV. Літературна спадщина І. Карпенка-Карого. (І. Карпенко-Карим написано 18 драматичних творів. Драматургія письменника розвинулася завдяки видатним попередникам: Г. Ф. &ітці-Основ’яненку, І. П. Котляревському, Т. Г. Шевченку. П’єси першого періоду творчості І. Карпенка-Карого відрізнялись від більш прогресивних п’єс «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Хазяїн», «Безталанна» тим, що вони були лише соціально-побутовими. А п’єси другої групи — гостропроблемні соціально-психологічні комедії. Перевагу віддає комедії. Бо в ній відображається смішне і потворне в житті, висміюються негативні риси людей та соціальні вади. Основою комедії є сміх!)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.