Українська література - шкільні твори - 2022

«Комедію нам дайте, що бичує сатирою страшною всіх і сміхом через сльози сміється над пороками…» Актуальність творів І. Карпенка-Карого

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

I. Загальнолюдські цінності героїв І. Карпенка-Карого. (Письменник умів «заглибитися в душу народу», правдиво розкрити трагедію простих людей. Він довів, що гідність людини не в приналежності до привілейованої касти, а в трудовій діяльності, в простоті та щирості, коханні та взаємоповазі).

II. Риси героїв «нашого часу». (Безумовно, це прагнення мати якомога більше грошей. А що сучасні бізнесмени? Гроші на першому плані в усіх «крутїів». Тільки ховають вони їх не в калитку, а в банки-схованки).

1. Апетити «олігархів». (Як бачимо, апетити сучасних «олігархів» вже не такі, як у Пузиря чи Калитки, їм уже давай більше. І якщо відкриття пам’ятника Котляревському для Пузиря було «без надобності», то сучасні бізнесмени і з мистецтва роблять гроші).

2. Праця на «фірмача». (Чи багато сьогодні молодих людей влаштувалося на роботу за контрактом чи договором? Дуже мало таких. Бо в умовах суцільного безробіття вони згодні на будь-який заробіток. Тож маємо сучасного Ліхтаренка, який нехтує законом і готовий на все заради дешевої робочої сили, що принесе величезні прибутки).

3. Вищий соціальний статус. (Інколи сучасне покоління намагається зарахувати себе до того чи іншого вищого за статусом товариства, щоб бути заможнішими. Значить, у багатьох десь глибоко всередині сидить свій «Мартин Боруля». Не треба втрачати здоровий глузд, бо це викликає двояке ставлення: і сміх, і жаль, і прикрощі).

III. Спосіб життя і мислення героїв І. Карпенка-Карого. (Написане Карпенком- Карим протягом 90-х років XIX століття на сучасну тематику свідчить про його прагнення дати народові п’єси серйозні, моральні, з повчальною метою. Це твори «Батькова казка», «Гріх покаяння», на яких треба вчитися сучасникам «правди життя»).

IV. Осмислення історичного минулого. (Драматургія І. Карпенка-Карого своєрідно підсумувала майже столітній розвиток української держави, показала її цілісність. Зокрема, трагедія «Сава Чалий» вчить нас бути мудрими і мужніми, розважливими, обдумувати кожний свій вчинок).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.