Українська література - шкільні твори - 2022

Героїчне минуле України у творчості І. Карпенка-Карого

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

I. Інтерес до історії України. (У спадщині Карпенка-Карого знаходимо кілька творів, в яких розробляється історична тематика. Цей інтерес до минулого рідної землі зумовлювався прагненням письменника, незважаючи на цензурні заборони, піднести національну самосвідомість народу).

II. Розкриття минулого рідної землі через художнє переосмислення фольклорних сюжетів і образів.

1. драма «Бондарівна». (В основу драми покладено мотив і сюжетну канву народної пісні «Ой в містечку Богуславку», в якій було піднесено образ української патріотки, що за відстоювання честі поплатилась життям. Драматург цей сюжет розгортає на тлі підготовки визвольної боротьби українського народу, очоленої Богданом Хмельницьким. Дочка козака Гната Бондаря Тетяна не скорилася піляхтичам-насильникам. Смертельно поранена польським старостою. Бондарівна помирає зі словами, зверненими до свого визволителя, до коханого запорожця Тараса: «За честь свою й твою я умираю»).

2. Романтична драма «Лиха іскра поле спалить і сама щезне». (Дія драми відбувається на тлі боротьби запорожців проти турецько-татарських поневолювачів. У центрі твору син молдавського господаря Юліан, який за допомогою українських козаків мав намір повернутися на захоплений чужинцем батьків престол, але заплутався в інтимних пригодах і передчасно вкоротив собі життя).

3. Трагедія «Сава Чалий» — художнє осмислення гайдамацького руху. (Карпенко-Карий у своєму творі зображує гайдамацький рух за фольклорною традицією. Показуючи трагедію визвольних змагань народу, зумовлену зрадою ватажка, який «за панські ласощі й принади» перекинувся на бік Потоцького і став страчувати своїх недавніх побратимів, драматург акцентує на справедливості помсти над зрадником, здійсненої його колишнім товаришем Гнатом Голим. Пафос твору — в осуді зради як найстрашнішого зла).

ІІІ. Твори І. Карпенка-Карого на історичну тему — найвище досягнення української драматургії. (Герої його п’єс — благородні лицарі — вірні сини й захисники правди, борці проти чужих і своїх гнобителів).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.