Українська література - шкільні твори - 2022

Тема влади грошей над людиною у п’єсі І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

Одним із кращих творів І. Карпенка-Карого є комедія «Сто тисяч», яку автор написав на хуторі Надія. В основі п’єси — реальний факт. І. Карпенко-Карий зустрічався із заможними селянами, які стали жертвами шахраїв, що продавали фатьшиві гроші.

Не втримався від спокуси й ледве не поплатився за це життям і головний герой комедії «Сто тисяч» Герасим Калитка.

Герасим Никодимович Калитка — небідний селянин, який скуповує землі як у селян, що розорилися, так і в поміщиків, які або не пристосувалися до нових умов господарювання, або не витримали конкуренції, тому змушені продавати свої маєтки. Сенс свого життя Калитка вбачає у придбанні землі. Саме на це спрямовані всі його сили й помисли, про це він говорить у хвилини найбільшого розчулення: «Ох, земелько, свята земелько, Божа ти дочечко… Як радісно тебе згрібати докупи, в одні руки. Приобрітав би тебе без ліку. Легко по своїй власній землі ходить. Глянеш оком навколо — усе твоє: там череда пасеться, там орють на пар, а тут зазеленіла вже пшениця і колосується жито; і все то гроші, гроші, гроші…» У нього вже є двісті десятин землі, немалий шматок, але поряд живе поміщик Смоквинов, Який землю «заложив і перезаложив». Герасим знає, що цю землю скоро «продасть або й продадуть». Тому мріє купити її, думки про цю землю не дають йому спокою: «Ай, кусочок же, двісті п’ятдесят десятин, земля не перепахана, ставок рибний, і поруч з моєю, межа з межею». Але грошей не вистачає.

Звичайно, Герасим Никодимович не відмовлявся від жодного способу заробити карбованця. Він нещадно експлуатує своїх робітників, не гребує лихварством, не цурається й непевних заробітків. Коли Невідомий запропонував йому за п’ять тисяч справжніх карбованців купити сто тисяч фальшивих, то Герасим Никодимович не зміг встояти перед спокусою й згодився на авантюру. Жадоба збагачення приглушила голос здорового глузду, і він став жертвою хитрого шахрая.

Крок за кроком розкриває перед нами драматург характер, звички та його хворобливу скнарість. Глитай шкодує шматка хліба для наймита, він забороняє дружині брати коней, щоб поїхати до церкви. Коли ж вона запитує, кого йому більше жаль, її чи коней, Герасим відповідає: «Скотина гроші коштує, вона цілий тиждень робить на нас, а в неділю, що мала б відпочить, гони в церкву. Це не по- божому і не по-хазяйськи».

У комедії автор торкається проблеми влади грошей та її згубного впливу на людину. Калитка і такі, як він, у гонитві за багатством розтрачують кращі людські якості, гублять тверезий розум, нормальну родину, їхнє життя втрачає сенс.

Комедія «Сто тисяч» належить до кращих сатиричних комедій української літератури.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.