Українська література - шкільні твори - 2024

Головна риса характеру Герасима Калитки (за п’єсою І. Карпенка-Карого ««Сто тисяч»)

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

У п’єсі Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч» простежується характерна для заможного селянина риса характеру — чим більше людина жадає набуття багатства, тим більше вона вчиняє заради грошей злочинів.

Отаким селянином у п’єсі «Гроші» (саме таку назву мала спочатку п’єса) був Герасим Калитка. Він скуповує землю в збіднілих селян, помінщків, які не змогли протистояти йому та іншим помщикам. Отож, усе його життя, думки спрямовані на придбання землі. Сказати, що він був скупий — так ні. Якш;о нажив так хазяйство, то знав, кому продати й у кого купити. Проте хижацько- підприємницька натура його далася взнаки. Так, яшцо він намагався купити у Невідомого сто тисяч, хіба він не знав, що деш;о тут нечисто. Який дурень стане продавати сто справжніх, живісіньких тисяч всього-навсього за п’ять? На мою думку, він бажав мати ці гроші, хотів, щоб його сусіди із заздрістю дивились на його землі. За жадобою розбагатіти він просто не бачив, що його дурять, не міг, ні, не хотів припустити цього. Та от сталось лихо: замість п’яти тисяч — ціла торба папірців. Через ваду хазяїна потерпатимуть його наймити, для яких він шкодує шматка хліба, які роблять усю роботу, без яких перетворилося б на ніш;о усе його господарство; зазнаватиме лиха родина.

У хаті Калитки і в його господарстві все підпорядковано здійсненню мрії господаря: і жінка «з діжі не вилазить», і наймити не розгинаються в роботі, і сам Калитка йде на ризиковані шахрайські справи, які не ладний довести до кінця.

Тож нехай наступного разу, як він надумає купувати підробні гроші на придбання землі, хай йому таланить і це піде на користь не лише Калитці. У світі шахраїв перемагає хитріший і лицемірніший.