Українська література - шкільні твори - 2024

Образ Яреми як захисника рідної землі

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Звичайні люди, як правило, і є найголовнішими дійовими особами, коли мова заходить про необхідність захищати свою рідну землю. Звичайно, народний рух має лідерів, ключових дійових осіб, проте саме найпростіші представники народу зазвичай і стають справжніми героями, саме такий випадок і являє собою Ярема, один з героїв поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки».

Якщо ми подивимося на Ярему лише на самому початку повісті, то ми побачимо дуже стриманого, вихованого і спокійного чоловіка. Він служить пану Лейбі, але той постійно ображає Ярему, не виявляє йому достатньої поваги. Однак це зовсім не означає, що Ярема сердиться на Лейбу. У нього дуже спокійний і стриманий характер, він не бажає нікому мстити. Крім того, він розуміє, яка висока людська гідність у нього є. Саме з цієї причини Ярема не прагнє відповісти злом на недобре ставлення. Саме це і характеризує Ярему як представника українського народу. Він є звичайним трудовим чоловіком, який знає своє місце, впевнений в собі, а тому не бачить сенсу самостверджуватися за чужий рахунок або діяти так, як би він не хотів, щоб з ним поводилися.

Втім, смирення цього чоловіка зовсім не означає, що він залишається сліпим, що він не бачить того, як жорстоко обходяться з його народом. Бути може, якщо б це стосувалося виключно його одного, він був би стерпів, замовк і нічого не робив. Однак тоді на карту була поставлена доля і гідність всього його народу. Коли довелося заступитися за своїх, перетворитися на захисника рідної землі, Ярема перетворився на страшного для ворогів воїна, який володів унікальними якостями і ні за що не зрадив би свою рідну землю. Тарас Шевченко показує нам, як патріотичний настрій Яреми дає йому дивовижну силу, як він перетворюється, перевтілюється в людину з дивовижними здібностями. Він набагато сильніший за всіх ворогів, він б’є їх з легкістю. При цьому ні в якому разі не варто забувати про те, що для своїх українців він залишається таким же простим чоловіком, скромним і здатним вести рівну бесіду з будь-яким з інших українців.

Яким би дивним воїном, бійцем свого народу не був Ярема, в душі він залишався звичайним гайдамаком, таким же представником свого народу, як і всі інші навколо. Саме з цієї причини можна з упевненістю говорити про те, що Тарас Шевченко зробив Ярема романтичним героєм. Звичайно, хтось, можливо, засумнівався б у тому, що такі герої можливі і бувають в реальному житті. Але я думаю, що для цієї поеми Ярема виглядає цілком гармонійно.