Українська література - шкільні твори - 2021

Порівняльна характеристика образів Мотрі та Явдохи

Всі публікації щодо:
Мирний Панас

I. Мотря та Явдоха — яскраві образи роману Панаса Мирного "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (Цими образами письменник вносить новий нюанс у художнє розв'язання одвічної проблеми жіночої долі, доводить, що навіть юридично вільній людині в умовах гнобительського ладу не дано жодних можливостей для особистого щастя.)

II. Порівняльна характеристика Мотрі та Явдохи.

1. Мотря — бідна трудівниця.(Тяжке життя було в Мотрі. Змалку —сирітство. Дівкою й жінкою — найми. Мала вона лише злидні — та чесно нажиті.)

2. Явдоха — дитя соціального дна, злодійка-багачка. (Ще напівдитиною призвичаїлася вона до крадіжок, а потім і до торгівлі красою і тілом, стала армійською повією. Одружившись із розбійником Максимом, перетворилася на сільську багачку.)

3. Чесність, справедливість — визначальні риси характеру Мотрі. (Мотря — чесна, справедлива жінка. Вона вірить, що чесність є найголовнішою цінністю трудящої людини, намагається прищепити це Чіпці, шукає засобів навернути сина на добрий шлях, а дізнавшись про кривавий злочин сина, викриває його.)

4. Мораль соціального дна, Явдохи. (Для неї нічого святого у житті не було. Вона зневажає чесних трудівників. Нажива і прибуток були для Явдохи найголовніші. А яким шляхом здобуте багатство, жодного значення для неї не мало.)

5. Мотря і Явдоха — ніжні, люблячі матері. (Цих зовсім різних жінок з абсолютно протилежними поглядами на життя об'єднувало одне: любов до дітей. Але кожна з них по-своєму прагне виростити й забезпечити дитину. Мотря — тяжко працює, здобуваючи горьовану копійку, а Явдоха вдається до крадіжок.)

IIІ. Художнє навантаження образів Мотрі та Явдохи у романі Панаса Мирного "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (В образі Мотрі автор показав життя бідного селянства, його мрії і прагнення. Мотря — це сама людська правда, сама людська совість. Такого символічного звучання набуває цей образ. А образом Явдохи письменник стверджував, що мораль злодіїв, розбійників і багатіїв — однакова.)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.