Українська література - шкільні твори - 2023

Показ складної долі людини в поемі «Невольник» Т. Шевченка

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Тарас Григорович Шевченко — видатний майстер відтворення не легкого життя українського народу, складної долі простих людей.

Степан — головний герой поеми «Невольник». Багато років жив він з дідусем та дівчиною Яриною, вважаючи їх власними батьком і сестрою. Але настав час, і старий відкрив йому правду: ще маленьким взяв він Степана в прийми, коли той залишився сиротою. Дізнався хлопець і про загибель свого справжнього батька Йвана.

У серці Степана швидко зародилося кохання до Ярини. Але старий посилає його на Січ, щоб побачив світ, дізнався, як люди живуть, навчився заробляти та жити:

Іди ти в Січ. Як бог поможе,

Там наїсися всіх хлібів…

Ось сідлає Степан коня, «свого товариша», та «жупан надіває», а старий з Яриною виносять йому «запорозьку зброю». Поїхав хлопець, обіцяв скоро вернутися. Але минають роки, а його все немає. Помарніла Ярина без коханого, батько нездужає без сина. Аж якось почули вони кобзаря молодого — і впізнали по голосу свого Степана, дізналися з думи про його долю.

У Січі завдяки своїй звитязі хлопець був обраний курінним отаманом. Під час одного з морських походів чайки потрапили в шторм, їх

…в турецьку землю агарянську

Без корми прибило.

Степан потрапив у «тяжку неволю»: закутий у кайдани, він був кинутий до каменоломні працювати. Не витримало волелюбне козацьке серце полону — Степан утік, але вже «на третьому полі» його «турки-яничари догнали», осліпили та замурували у в’язниці.

Урешті-решт доля змилувалася над отаманом, і його разом із товариством звільнили «січовики-запорожці», допомогли повернутися додому.

Ярина до кінця залишилася вірною своєму коханому й одружилася з ним, незважаючи на його каліцтво. Невдовзі в них народився син, і зажили вони в чотирьох мирно та щасливо.

Шевченко в поемі розкриває складність долі свого героя: як він пізнав кохання, але був змушений розлучитися з нареченою; здобув визнання серед козаків, але потрапив у полон і був жорстоко като ваний; розчарувався вжитті, але був урятований і в результаті одружився з коханою.

Поема «Невольник» вчить нас не коритися долі й вірити у свою щасливу зірку.