Українська література - шкільні твори - 2024

Характеристика Яким Сомко «Чорна рада», Куліш

Всі публікації щодо:
Куліш Пантелеймон

Портрет і зовнішність героя: «воїн уроди, возраста і красоти зіло дивної»; «високий, огрядний собі пан»; «кругловидний, русявий»; «голова в кучерях, як у золотому вінку»; «очі ясні, веселі, як зорі»; «чи ступить, чи заговорить, то справді по-гетьманськи».

Риси характеру, вдачі: взірець лицарства, мужності, відвертості, благородства; «щирий і незлобливий»; не любив жартів; «щира козацька душа»; «гордий, пишний і розумом високий».

Політичні погляди: не мириться із запорозьким демократизмом, бунтарством сіроми; відстоює ідею міцної державної влади, сильної гетьманської руки; у нього на думці, якби одігнати ляхів до Случі; прагне об’єднати обидві частини України і триматися договору про возз’єднання з Росією; мужньо приймає смерть, відмовившись від можливого порятунку, бо «погибає Україна!».

Яким Сомко для Пантелеймона Куліша: спрощений, надуманий, схематичний герой; рупор, через який письменник проголошує свої погляди про старшинську зверхність над народними масами, висловлює свої поняття кращих рис вдачі гетьмана.