Українська література - шкільні твори - 2021

Порівняльна характеристика Мотрі та Явдохи (за романом Панаса Мирного «Хіба pевуть воли, як ясла повні?»)

Всі публікації щодо:
Мирний Панас

В творі відомого українського автора Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні» яскраво висвітлені різні жіночі образи. Найбільший контраст представляють Мотря та Явдоха. Обидві вони виконують важливу роль у розкритті головних героїв — Чіпки та Галі. Порівняємо ці образи.

Умови життя

Мотря — матір Чіпки Вариниченка. Вона змалку жила в злиднях, в таких же умовах ростить і сина. Мотря не лінива людина, але її чесна праця не приносить достатку. А на злочини вона не здатна.

Зовсім інша Явдоха — матір Галі, дружини Чіпки. Ця жінка виросла в не добропорядній сім’ї. Батьки її змалечку привчали до злочинного способу життя. Генетична схильність, негативне середовище і найважливіше — відсутність бажання боротися зі злом навколо — зробили з Явдохи пропащу жінку. Вона не гребувала красти і навіть продавати власне тіло.

Сімейний стан

Мотря покохала чоловіка, який виявився двоєженцем. Тому сімейного щастя так і не пізнала. Вона виховувала сина, сподіваючись, що коли той виросте, то стане доброю людиною і гарним господарем.

Ставши дружиною розбійника Максима, Явдоха розбагатіла. Вона брала участь у справах чоловіка, влаштовувала для розбійницького товариства гулянки. І хоча її серце майже черстве, все ж любить свою доньку Галю.

Риси характеру

Мотря — чесна і порядна жінка. Справедливість цінує понад усе. Ця риса передалася і її синові Чіпці, проте у якійсь гіпертрофованій формі. Мотря об’єктивна у поняттях моралі, тому коли остаточно розуміє, що Чіпка не змінить розбійницького способу життя, віддає його властям.

Явдоха зневажає чесних трудівників, для неї головне — нажива. В дитинстві їй не прищепили моральних цінностей, тому вона до них і не прагнула. Можна зробити висновок, що такою Явдоху зробили саме обставини життя, проте її донька Галя також зростає у товаристві злочинців, але знаходить у собі сили протистояти злу. Автор ніби підказує читачам, що все ж таки не тільки обставини впливають на людину, а сама людина вирішує, який шлях обрати.

Образ Явдохи рідко викликає симпатію. Користолюбною, заздрісною і просто злою — такою в основному читач бачить матір Галі. І це дивно, адже сама Галя — втілення краси, як зовнішньої, так і внутрішньої. Як у такої пропащої матері та батька-злодія могла народитися чиста душею дитина? В реальному житті це видається майже неможливим. Але як художній прийом, така ситуація цілком виправдана. Галі ззовні не дається жодних шансів стати нормальною людиною — батьки-злодії, обмеження у спілкуванні з іншими людьми, окрім розбійницького товариства, проте вона дивом знаходить добро в самій собі. Отже, по-справжньому добра людина не стане пропащою навіть під впливом зовнішніх умов. За допомогою образу Галі автор доводить, що і Явдоха мала шанс бути іншою, але її влаштовував нечесний спосіб життя.

Попри всі відмінності Мотря та Явдоха мають дещо спільне — це любов до своїх дітей. Мотря виховує сина по законам справедливості, вчить чесно заробляти гроші. Явдоха не намагається прищепити Галі кращих рис, але не шкодує найважливішого, на її думку, — грошей. Дві жінки — два різних погляди на життя. 

На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.