Українська література - шкільні твори - 2021

Чіпка Варениченко - бунтар, борець проти соціальної неправди (за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»)

Всі публікації щодо:
Мирний Панас

Академік О. Білецький назвав складну композицію роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» «будинком з багатьма прибудовами і надбудовами». Композиція підпорядкована меті якнайширше показати соціальні умови життя селянства та мотивувати поведінку героїв. Автор намагався показати, що ж саме штовхало селян на слизьку дорогу, калічило їхні душі, нівечило мораль.

У центрі роману образ Чіпки — невтомного шукача правди, котрий зійшов на криву стежку боротьби і став «пропащою силою». Син зневаженої селянки. Чіпка зростав у злиднях, в умовах недоброзичливості й ворожості. Коли багатій Бородай за впертість прогнав Чіпку з роботи, хлопець уперше «поніс у серці гірке почуття ненависті на долю, що поділила людей на хазяїна й робітника…» Різкі переходи від сподівань щасливого життя до гірких розчарувань бентежать душу героя. Надто вразила його кривда, коли за право працювати на власній землі чиновник цинічно вимагає хабара. У цей момент Чіпка втратив віру у справедливість. У його серці вже вкотре закипіла ненависть, на жаль, не лише до гнобителів, а й до всіх людей.

Звідси — стихійне бунтарство зневаженої, обікраденої людини. Роздумуючи над особистою недолею. Чіпка дедалі глибше усвідомлює соціальні корені панівної несправедливості. Для нього стає очевидним, що на трудівника «налягли» поміщик, піп, шинкар і «свій брат-багатир», що «всім бажається поїздити» на шиї безправного селянина. Під впливом лихого товариства Чіпка опускається на саме дно життя. Кривда, завдана губернатором, стала останнім поштовхом, що зіпхнув правдошукача на стежку сліпої помсти. Грабунки, вбивства зводять нанівець його протест. Кров невинних людей страшним тавром заплямовує Чіпку. Із правдошукача він перетворюється на кримінального злочинця. Нічим не можна виправдати його злочину, коли він зі своїми співучасниками вирізав мирну сім’ю хуторян.

Хоча Ничипора й називають стихійним бунтарем, борцем за соціальну справедливість, проте я його таким не вважаю. Він не зміг зробити правильного вибору між чесною, хоч і небагатою долею хлібороба і достатком, досягнутим ціною страшного злочину.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.