Українська література - шкільні твори - 2021

Роль картин зимової природи у розкритті внутрішнього стану героїв (за оповіданням Панаса Мирного «Морозенко»)

Всі публікації щодо:
Мирний Панас

Важливу роль у розкритті внутрішньогостану героїв відіграють картини зимової природи. Твір починається оповіддю проте, що на вулиці сутеніє й панує страшенний мороз, виє вітер. Враховуючивбогість хати, це підсилює сумний настрій Катрі, стає зрозумілим, що героямоповідання зовсім незатишно у нетопленій хаті в таку погоду.

Коли Пилипко вирушає у дорогу, навколо холодно, страшно, кругом висить морок та непроглядна мла. У гущавинічорного, заметеного лісу виють вовки. Така картина природи заронює у душу читачаякийсь неспокій, складається враження, що повинно трапитися щось погане. Морозне жаліє Пилипка, подихає на нього холодним повітрям, щипає за обличчя, насипаєза комір снігу. Ліс представляється Пилипкові чорним страшилом із корявиминогами, білими лапатими руками та величезною, закутаною снігом головою. Лісувесь час ніби хоче вхопити Пилипка своїми ручищами, ніби підставляє йому своємогутнє коріння, аби він перечепився. Пилипко чує якийсь тріскіт, йогонесподівано обсипає снігом. У холодному повітрі розходяться крики пугачів тасови. Така картина природи яскраво свідчить про те, що повинно трапитися щосьдуже погане. З оповідання дізнаємося, що так воно й вийшло: Пилипко замерз уцьому страшному, непривітному лісі.

Картини природи змальовано автором дуже майстерно, вонипідсилюють почуття тривоги та небезпеки.

II варіант

Оповідання Панаса Мирного «Морозенко»присвячено нелегкому життю українських селян. Головні герої, Катря та її синПилипко, живуть у злиднях. Під Новий рік у них не залишається ні їжі, ні дров.У хаті стоїть така холоднеча, що навіть іній повиступав на стінах та вікнах.

Щоб якось перебитися, Пилипко вирішуєйти в сусіднє село до свого хрещеного батька посівати. Катря відговорює свогосина від подорожі, бо на дворі стоять люті морози, скрізь намело снігу, адорога веде через ліс. Але він не слухає її і ще затемно потайки вирушає впуть.

Ліс здається хлопчику «темнимстрашидлом з чорними корявими ногами, білими лапатими руками та величезною, закутаною снігом головою…» На його фоні Пилипко здається особливо беззахиснимта уразливим. Йому стає страшно. Мороз обпікає тіло, сніг набирається вшкарбуни, набивається за пазуху. Хлопчик збивається зі шляху, втрачає сили іврешті-решт зупиняється на галявині перепочити. Йому стає гарно і затишно, здається, що природа навкруги оживає, наче в казці. Він дивується з дівчаток-сніжинок тахлопчиків з голочок інею, розмовляє з ними, слухає співи Віхала і в ньоготемніє в очах, паморочиться у голові. Перед хлопчиком з’являється дідуганМорозенко, цілує його в губи, і він поринає у темний холодний спокій.

Коли вранці Катря не знаходить синавдома, то вирушає його шукати. Сонячне проміння змінює ліс, він стоїть, наче«зачарований велетень, …опушений ввесь інеєм білим, … і пронизаний наскрізьсонячним сяйвом». Але «Катрі байдуже про те!» їй ніколи милуватися природою.Вона бачить лише сліди Пилипка, і коли знаходить його мертвим, то й самазамертво падає поряд.

Картини зимової природи допомагають нам краще зрозумітивнутрішній стан героїв, їх почуття, думки та вчинки, трагічність їх життя ісмерті.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.