Українська література - шкільні твори - 2024

Доктор Тагабат - символ безглуздої жорстокості більшовицької революції (за новелою Я (Романтика) М. Хвильового) (план)

Всі публікації щодо:
Хвильовий Микола

I. Жахливі сторінки історії України у новелі М. Хвильового "Я (Романтика)". (У новелах М. Хвильового 20-х років XX століття відтворено трагічні сторінки громадянської війни в Україні. Письменник змістом своїх творів проголошує основну ідею: громадянська війна - це лихо України, лихо роду, матері, України).

II. Новела М. Хвильового "Я (Романтика)".

1. Трагізм долі героїв новели. (Складність ситуації, в яку потрапляє ліричний герой новели, полягає в тому, то він мусить сам обрати єдиний правильний шлях, але він усвідомлює, як це нелегко зробити, бо: "Я - чекіст, але я і людина", "Я" - це революціонізована особа, яка марить про загірну комуну і, йдучи до неї, знищує все людяне і гуманне. Трагедія дегенерата і доктора Тагабата в тому, що вони - "кати з гільйотини", в їх душах немає нічого людяного, лише "звірячий інстинкт". Трагедія в тому, що бути такими їм подобається, вони нічого не роблять, щоб стати іншими).

2. Образ доктора Тагабата. (Тагабата автор в новелі називає "злий геній, зла моя воля", "кат з гільйотини". Він втратив людську подобу, його совість залита алкоголем, він жорстокий і цинічний. "Сліпий революціонер" - символ безглуздої жорстокості більшовицької революції. Цей образ показує, до якої катастрофи ведуть народ більшовики).

ІІІ. Показ трагічної суперечності між прекрасними революційними гаслами та антигуманними засобами їх втілення. (Мужність і далекоглядність М. Хвильового в тому, що, будучи вірним сином революції і вірним комуністом, він не дав Хвильовому-політику взяти гору над Хвильовим-художником і у своїх творах показав, в чому трагедія його народу і України).