Українська література - шкільні твори - 2021

Портрет як засіб розкриття характерів (за мотивами оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник»)

Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир

Твори Володимира Винниченканаписані для дітей, відзначаються проникненням у найглибші куточки дитячоїдуші. Увага автора завжди сконцентрована на розвитку характеру героя. Віннасправді міг «читати» людські душі. І майстерно відображав ці душі у зовнішніхпроявах, у портреті людини.

В оповіданні «Федько-халамидник» мибачимо маленького хлопчика Федька, про зовнішність якого письменник каже:«руки в кишені, картуз набакир», «кожушок його весь мокрий», «чобітки ажпорижіли від води», «шапка в болоті», чи ще: «чуб стирчком, очі хутко бігають».І вже з цього стислого опису ми розуміємо, що перед нами бідний, втім дужецікавий хлопчик. Цікавий своєю вдачею, своїми вчинками. Це підкреслюєтьсянаступними характеристиками автора: «вигляд у нього гордий», «очі аж горять».

Незважаючи на скрутне та важкежиття, Федько ріс дуже чуйним і чесним хлопчиком. Його серце було сповненедобротою, бажанням допомагати іншим, почуттям відповідальності за чуже життя.І це ми бачимо в психологічних нарисах, в описаннях вчинків і поведінки героя.Так само виразно змальовує Винниченко й іншого хлопчика — Толю. «Це була дитинаніжна, делікатна, смирна», — каже про нього автор. «Чистенький, чепурненький», на відміну від Федька, Толя складав повну протилежність своєму товаришеві. Цепротиставлення друзів помітне як у портреті, так і у вчинках героїв. Федьколюбив розваги, був «чистий розбишака-халамидник». Толя ж, навпаки, «завждивиходив надвір трошки боязко, жмурився від сонця й соромливо посміхався своїминевинними синіми очима… Він зовсім не мав нахилу до Федькових забав».

Винниченка можна назвати майстромпсихологічного портрету. Психологічні деталі, якими письменник доповнює ціпортрети, дають нам змогу насправді «побачити» персонажів, отримати якнайповнішеуявлення не лише про зовнішність, але й про внутрішній світ Дітей.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.