Українська література - шкільні твори - 2022

Харків 1940 р. у романі Гончара «Людина і зброя»

Всі публікації щодо:
Гончар Олесь

Роман Гончара «Людина і зброя» є романом пам’яті.

Гончар напередодні війни навчався в Харківському університеті на філологічному факультеті.

Розпочалась війна для Гончара, як і для його однокурсників, точно так, як і для героїв «Людини і зброї»: за підготовкою до семестрового екзамену. Для Богдана Колосовського та його коханої Тані звістка — «Війна!» — залетіла шквалистим вітром в університетську аудиторію, де вони зубрили хрестові походи.

Гончар передає атмосферу університету напередодні війни, розмови студентів, приголомшених нежданою звісткою. Уявляємо філософа і вільнодумця Духновича, що так і не навчився як слід ні козиряти, ні ходити з компасом, а на заняттях в харківському лісопарку щоразу збивався із заданого напряму; бачимо, як клекоче вулиця Сумська від невідомості. Ждуть новин від репродуктора, а звідти гримить брава музика… Чуємо гомін біля пам’ятника Кобзарю в парку. Усі чекають чогось не розходяться, а бронзовий Тарас мовчки думає свою думу.

У магазині на Басейній голі полиці — усе розмели. Біля іншого магазину — галас. Виявляється, розбирають мило, сірники, сіль. В усьому цьому вчувалась страшна якась далека правда — подих голодних харківських зим, горе багатостраждальних матерів, що будуть замерзати зі своїми дітьми, везучи міняти те мило і ті сірники.

У романі постає і харківська Журавлівка, і майдан Дзержинського, і перший український хмарочос — залізобетонний Держпром, біля якого знаходиться ДзерЖинський райком партії, де разом із представниками військкоматів розглядають заяви добровольців.

Цей райком атакують студенти університету. Звідси вони підуть добровольцями на фронт.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.