Українська література - шкільні твори - 2022

Протистояння і єдність між поколіннями у романі О. Гончара «Собор»

Всі публікації щодо:
Гончар Олесь

I. Вічність теми «батьки і діти». (Скільки існує людство, стільки і стоїть перед людьми ця проблема — батьки і діти, їхні стосунки, зв’язки, любов і постійні непорозуміння. Старшому поколінню здається, що молодь все робить не так, що попереднє покоління у свої молоді роки було чистішим, духовнішим, цілеспрямованішим. Молодь домагається самостійності, власного вибору, не боїться ризикувати і помилятися. Та за будь-яких часів розумні представники різних поколінь намагалися почути одне одного, зрозуміти і вибачити.)

II. Проблема стосунків між представниками різних поколінь у романі Олеся Гончара «Собор».

1. Ізот Лобода і Володька. (Ізот Іванович і Володька — найрідніші у світі люди, батько й син. Ізот усе життя пропрацював металургом, намагався усім забезпечити, вивчити єдиного сина. Володька після навчання повернувся в рідну Зачіплянку, обійняв відповідальну посаду. Він мріє досягти більшого успіху, але живе на рідній землі, не думаючи ні про минуле рідного краю, ні про його майбутнє. Усе, що йому заважає, він усуває зі свого шляху: ніколи і не хочеться спілкуватися із старим батьком — відправляє того до будинку ветеранів, дратує облупленими стінами собор — знімає охоронну табличку і готується зруйнувати диво козацької архітектури.)

2. Єлька і представники старшого покоління. (Єлька не знала свого батька, рано втратила матір, але зберегла в душі те, що не вмирає: любов до рідного краю і повагу до старшого покоління. Вона не знаходить спільної мови з молодим Володькою і дуже легко спілкується з його батьком Ізо- том Івановичем, розуміючи велику трагедію старого металурга, захоплюючись його непримиримою боротьбою з грандіозними планами висуванців.

Єлька звеселила життя свого родича Ягора Катратого. Вона розуміє його труднощі у спілкуванні з «юшкоїдами», страх перед владою за свої молоді роки, коли він пристав до війська Нестора Махна.)

3. Взаєморозуміння між Миколою Баглаєм і літніми односельцями. (Микола Баглай — представник молодого покоління Зачіплянки, але він ніколи не порозуміється зі своїми однолітками, які мріють тільки про успіх і високі посади. Йому ближчі по духу працьовитий, мудрий Ізот Лобода, битий життям Ягор Катратий і навіть галаслива та непосидюща баба Шпачиха. Адже всіх їх об’єднує впевненість у тому, що після зруйнування собору зачіплянці та їхні нащадки приречені будуть жити на руїнах, де нема душі і краси.)

III. Взаєморозуміння між поколіннями. (Олесь Гончар своїм романом «Собор» доводить, що взаєморозуміння між поколіннями можливе тільки тоді, коли і «батьки», і «діти» мають спільні цінності, коли молодь поважає все те, що залишає їм старше покоління, не руйнує святинь, любить і шанує землю.

Люди виявляють себе у ставленні до собору, і тут уже не мають значення вік і життєвий досвід. Микола, Вірунька, Єлька готові захищати собор від своїх же ровесників-вандалів. У цій благородній справі вони єдині з за- чіплянцями старшого покоління.)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.