Українська література - шкільні твори - 2022

Олесь Гончар - видатний романіст

Всі публікації щодо:
Гончар Олесь

I. Жанр роману у творчому доробку письменника. (До жанру роману О. Гончар звертався протягом усього свого творчого життя. Його перу належать шість романів. Романи Гончара — свідчення того, якого високого рівня досягнув цей жанр у літературі. «Прапороносці», «Людина і зброя», «Тронка», «Собор», «Циклон», «Твоя зоря» — все це романи новаторські. При всій відмінності їх споріднює героїко-романтичний пафос у відображенні життя і боротьби народу.)

II. Від «Прапороносців» до «Собору». (Заглиблення у життя, проникнення у внутрішній світ людини — основний матеріал письменника для створення романів. Олесь Гончар у своїх романах художньо досліджує життя кількох поколінь українського народу. Його улюблені герої — трудівники і воїни, мислителі й творці, люди з розвиненим почуттям прекрасного, люди високих духовних поривів і активного діяння, у них — працьовитих, чесних, мужніх, справедливих — живе любов до чистого неба і золотої пшениці в степах, до культури та глибинної історії нашого народу)

1. Роман-трилогія «Прапороносці». (У творчій долі Олеся Гончара цей роман відіграв особливу роль. Він одразу висунув його в перші ряди українських радянських письменників. Роман «Прапороносці» тривалий час був популярний в СРСР і за кордоном, де перевидавався різними мовами близько 150 разів. Твір народився з палкого бажання «воскресити» загиблих бойових побратимів. Але ідейно-тематична спрямованість, яка підживлювалася романтичними почуттями молодого автора, що з «визвольною місією» радянської армії дійшов до Європи, образно-стильові особливості роману були цілком підпорядковані основним засадам пануючого тоді в мистецтві методу «соціалістичного реалізму». А втім письменник яскраво й захоплено розповів у романі про простих людей, які на своїх плечах винесли тягар війни. У творі — сувора дійсність фронтових буднів. «Визвольний похід» радянської армії на завершальному етапі Другої світової війни, зображення подвигу солдат-украшців та їхній внесок у перемогу над фашизмом, високий гуманізм і повага до інших народів.)

2. Роман «Людина і зброя» — незабутні спогади про перші дні війни. (У книзі ожили студенти Харківського університету, які пішли на фронт і стали на захист Вітчизни. Вони ще не мали доброго військового вишколу, не вміли як слід воювати, але у їхніх грудях клекотіла ненависть до ворога. У романі виступають духовно багаті юнаки і дівчата, справжні патріоти — Богдан Колосовський, Андрій Степура, Мирон Духнович, Славик Лагутін, Мар’яна Кравець, Таня Криворучко. Кожен з них — людська особистість, характер.)

3. Роман «Циклон» — книга про людей сильної волі. (У ньому дві сюжетні лінії (минуле і сучасне), які іноді переплітаються і зливаються в одну. Герой твору — Богдан Колосовський, який пройшов усі пекельні кола війни. Для нього, людини діяльної, енергійної, тепер немає важливішого і почеснішого завдання, як створити фільм про пережите в роки війни, про велич і красу людського духу, про трагедію молодого покоління, на плечі якого звалилися суворі випробування.)

4. Роман у новелах «Тронка». (Життєствердне, гуманістичне начало закладене вже в назві твору. Тронка — невеличкий дзвоник на шиї у вівці (щоб та не заблукала), а водночас і промовистий символ, що втілює в собі ідею корінного зв’язку кожної людини з рідним краєм, а також торжества життя над смертю. Всі герої роману — діти південного степу України, діти сонця. Вони міцно вросли у свою землю, в її історію, минулу й сучасну. Є тут представники різних поколінь: старий чабан Горпищенко, його син льотчик Петро, донька-старшокласниця Тоня, її друг Віталик, капітан Дорошенко, і його мати, Ліна Яцуба. Для всіх їх, де б вони не були, завжди «ніжно й сумовито дзеленчатиме тронка» — символ рідної землі.)

5. Роман-набат «Собор». (У цьому романі важливі суспільні, морально-етичні проблеми максимально оголено, правдиво передано розтлінний дух національного нігілізму, пристосуванства, кар’єризму, засилля і сваволі партійних бюрократів, інтелектуального невігластва чиновників. У «Соборі» письменник владно, на повний голос підніс тему боротьби проти духовного браконьєрства, кар’єризму, прислужництва. Дуже вдало знайшов письменник символ — собор. І річ не лише в реальному занедбаному соборі, який хоче зруйнувати кар’єрист Володька Лобода, а відстоюють його люди, які живуть за законами правди — Микола та Іван Баглаї, Ізот Лобода, заслужений металург, дівчина-сирота Єлька, дід Ягор Катратий, вчитель Хома Романович та інші; собор — це й символ людської чесності та чистоти, і знак історичної пам’яті народу, зрештою, витвір і символ високого мистецтва, котрий, мов естафета, переходить від покоління до покоління, поліпшує світ і людину.)

6. Роман «Твоя зоря». (Головний персонаж твору — Кирило Заболотний — мужня, безстрашна людина, герой-льотчик під час Другої світової війни, талановитий дипломат у мирний час. Людина складної життєвої долі: «І польотів було, і приземлень…» Ще в дитинстві пізнав він сувору правду життя і проніс її чистою через десятиріччя, у творі розкривається духовна краса людей, їх постійна турбота про збереження мистецьких цінностей, розквіт талантів.)

III. Романи О. Гончара — це оберіг нашої літератури. (Це та «висока зоря», яка дає можливість молодим митцям орієнтуватися у просторі, не збиватися на манівці, не бути метеликами-одноденками, кон’юнктурними, придворними писаками.)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.