Українська література - шкільні твори - 2022

Образи Ельки та Миколи Баглая (за романом О. Гончара «Собор»)

Всі публікації щодо:
Гончар Олесь

Шлях Олеся Гончара в літературі — це шлях безперервних пошуків і творчих успіхів. Саме таким успіхом є його славнозвісний «багатостраждальний» роман «Собор», який з’явився 1968 року.

Автор присвятив цей роман збереженню духовної спадщини і культури, історичних святинь і рідної мови. Він мріє про духовність особистості й суспільства, виступає проти обмеженості чиновників-можновладців.

Розкрити авторський задум допомагають герої твору. Кількість героїв твору невелика, і це дало автору вдячну нагоду для яскравішого і опуклішого змалювання кожного персонажа. Єлька — один із найпривабливіших людських характерів, змальованих у романі. Її доля схожа на долі багатьох сільських дівчат, які, підріспіи, їдуть з рідного села світ за очі в попіуках щастя. Єльчина доля ускладнюється тим, що виростала вона при фермі напівсиротою без батька, а коли й матір у глинищі придавило, залипіилася круглою сиротою, мов та билинка при дорозі. Образ простої сільської дівчини письменник змалював щиро, з великою любов’ю. Ми вдивляємося в Єльчині задумливі зеленаві очі, беремо близько до серця поневіряння безпаспортної дівчини, співчуваємо в горі, якого завдають їй бездупіні кривдники й лицеміри, такі, як отой ниций, осоружний бригадир.

Єлька в романі постає дівчиною розумною, здатною критично мислити. Досить згадати, як вона картала приїжджого лектора і його недолугу, примітивну «лекцію» про кохання. Дівчина мріяла про «всемогутнє почуття» любові, прагнула жити й кохати, милуватися білим світом. їй, молодій і вродливій, часто доводилось розчаровуватись в людях, як у тому дженджуристому хлопцеві, який з армії написав листа: «Січас служить какось непривично, трудно звикать, що тобою командують, та все привикнецця, пайка хватає, наїдаюся полностью». Вона йому й словом не відповіла. Чи зрозумів «красень» причину Єльчиної мовчанки? Чи збагнув свою нікчемність, свій глум над мовою, а відтак і своєю свідомістю, культурою?

Допікульні удари долі один за одним сиплються на дівчину. Аж ось настав вечір заручин. Поруч за столом сидів її «суджений», насправді вимушено суджений, Володимир Ізотович Лобода — висуванець. І сталося тут, як у казці, — визволив з того полону її Микола Баглай. Маревна була потім ніч під чистими зорями, — «ніч знайомства, довіри, злиття душ, маревна ніч закоханості».

І ще один досить яскравий і переконливий образ роману — Микола Баглай, з яким ми зустрічаємося вже на початку другого абзацу роману. Тут йдеться про Миколу-студента, який глибоко переконаний, що на Зачіплянці живуть праведні, правильні люди. Він закоханий у своє заводське селище, в його працьовитих жителів, але собор — його найсвітліша, найпевніша любов. Баглая бентежить «німотна музика отих піднятих у небо бань-куполів». Микола відчуває її в реальності як одну з нерозгаданих таємниць світу, для нього краса Землі, краса витвору людських рук сприймається як єдине ціле. Поетичний світ Миколи-сту- дента охоплює і красу собору, і чарівну довколишню природу, і могутні металургійні заводи, які викликають у нього подив, захоплення. Щоправда, Баглай ніяк не може заспокоїтися, що в заводах нема очищувальної системи, і він поставив собі за мету сконструювати її — повітря має бути чистим. Це його захоплення конструкторське — таки своєрідна поезія, — краса його помислів та інтелектуальних зусиль.

Микола Баглай постає перед читачем як «чистий думками і непорочними діями юнак». Він захоплюється всім прекрасним, що існує довкола, — в природі, в людських мріях, радощах і печалях, в розлуках і скорботах. Він зачарований мистецькою довершеністю собору, гармонійною злагодженістю Скарбного і дніпровських берегів.

Баглай не поступається своїми поглядами байдужому, скептично настроєному технократу Геннадієві — студентові факультету холодної обробки металів. Микола не хоче вірити його словам про те, що «святості зникають із життя і на їх місце все більше вдирається цинізм», хоч достеменно знає, як убога антиху- дожність шалено виступає проти всього людяного, прекрасного в житті, проти всього українського. Ось чому невгомонний студент уперто шукає спадщину віків, щоб пізнати корені невмирущої сили рідного народу. Баглай — лютий ворог диких і цинічних споживачів життя типу Таратут, Обручів та Ер. Це вони влаштували в соборі п’яну оргію. І зупинив її своїм блискавичним втручанням Микола, мало не поплатившись за це своїм життям.

Образ Єльки і її коханого Миколи Баглая — безперечний творчий успіх письменника. Єлька і Микола приваблюють нас щирістю й скромністю, світлими поривами своїх молодих сердець, ясними думками і чистими ідеалами. Найсвітлі- піі почуття молодят влучно висловив учитель Хома Романович, настійно радячи: «Собори дулі своїх бережіть, друзі… Собори дулі!..» І хоч сказано було це «стиліе- ним, утаємниченим голосом», але слова глибоко запали в дуліу закоханих…

Та до справжнього, справді соборного кохання героям належало ще пройти крізь терня розлуки, розпачу, тривог.

Образи Миколи Баглая і Єльки особливо близькі й дорогі авторові. Він, якщо можна так сказати, покладає особливі надії на покоління, яке входить у життя, на його чесність і чистоту, на його вірність батьківським заповітам і поклику рідної історії.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.