Українська література - шкільні твори - 2022

Новелістика Олеся Гончара

Всі публікації щодо:
Гончар Олесь

I. Олесь Гончар — майстер новели. (Новели О. Т. Гончар писав протягом усього життя. Постійний потяг до малого жанру був закономірним для нього, бо поетичне світобачення митця найприродніше, наймобільніше могло проявитися саме тут. У кращих новелах характерна для його індивідуального стилю планетарність мислення, публіцистичність, філософсько-світоглядні узагальнення зведено до мінімуму. Увагу митця сконцентровано на конкретній людині, її внутрішньому світові, зазвичай багатому, наповненому почуттями та емоціями.)

II. Різноманітність тематики новел Гончара.

1. Новели кінця 40-х років. («Модри Камень», «Весна за Моравою», «Ілон- ка», «Гори співають». Написані вони під свіжим враженням від фронтових спогадів. Провідні ідеї цих ранніх новел випливають із гуманістичного, життєствердного пафосу, який є визначальним у світосприйманні письменника.)

2. Поетична новела «Модри Камень» (1946). (У ній молодий письменник розповів про світле почуття любові, що спалахнуло в серці радянського солдата до словацької дівчини Терези — почуття, яке так трагічно обірвалось, не встигнувши й розцвісти. «Модри Камень» — гімн любові молодих сердець — українця і словачки.)

3. Новела «Кресафт» — страшна оповідь про померлого від інфаркту чесного трудівника голову колгоспу Кресафт Кухаренка (1963). (Найбільш вражаючий твір про зловісну атмосферу масового винищення в людині честі й совісті в роки тоталітарного режиму. Голова колгоспу Кресафт Кухаренко помирає від інфаркту після «молотьби» на засіданні бюро райпарт- кому за «саботаж» продажу хліба державі.)

4. Маленький шедевр Олеся Гончара — новела «За мить щастя» (1964). (У ній письменник спромігся показати красу і силу почуття кохання. На жнив’яному полі зустрічаються двоє молодих людей — радянський артилерист Сашко Діденко і його несподівана кохана мадярочка Лариса. Під палючим сонцем раптово спалахує пристрасть як неймовірний злет людської душі. «За мить щастя» хлопець розплачується життям: Сашко вбив чоловіка Лариси, який намагався вбити його. Справа набула міжнародного розголосу. Престиж держави перевищує всяку гуманність і «Сталося все, що мусило статись».)

5. Новела «На косі» (1966). (У цій новелі письменник порушує актуальну проблему — збереження природи, навколишнього середовища. Написана вона з любов’ю до людини, яка почуває себе щасливою в тісному єднанні з «найкрайнішим краєм землі, заповідністю, чистотою».)

ПІ. Органічне поєднання реалізму з романтичним баченням світу — найважливіша ознака новелістики Гончара.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.