Всі публікації щодо:
Сковорода Григорій

Українська література підготовка до ЗНО

Щастя як основна категорія етики Г. С. Сковороди - Григорій Савич Сковорода - ЛІТЕРАТУРА XIV-XVIII століть

Григорій Савич Сковорода своє етичне вчення спрямовував на практичні поради, які вкажуть людині шлях до щастя. Саме проблеми щастя займають центральне місце у творчості мислителя. Цій темі присвячено значну частину збірки „Басни Харьковскіе” і цикл філософських праць: „Разговор пяти путников о истинном счастії в жизни”, „Кольцо”, „Розмова, звана алфавит, чи Буквар світу”.

Сковорода пов’язує щастя з народною мудрістю, визначенням природних нахилів людини, реалізацією їх у „сродній праці”. На його думку, „сродная праця” може приносити людині насолоду самим своїм процесом.

Шляхом самопізнання людина визначає свої нахили і вподобання, починає займатись лише улюбленою працею, одержує задоволення від неї самої і її результатів. „Закон сродності” філософ вважав основним чинником перебудови існуючого суспільства.

Загального щастя, на думку Сковороди, можна досягти лише завдяки працьовитості, а праця є внутрішньою потребою кожної людини. Творча праця сприяє формуванню в людині кращих моральних рис. У трактаті „Розмова, звана алфавит, чи Буквар світу” філософ так доводить цю думку: „Некоторый молодчик был моим учеником. Дитина подлинно рожден к человеколюбію и дружбе, рожден все честное слышать и делать. Но не рожден быть студентом. С удивленіем сожалел я о его осколбенелости. Но как только он отрешился к механике, так вдруг всех удивил своим понятіем без всякаго руководителя”. У цій самій праці філософ зазначив: „Багато хто, потоптавши природу, вибирає для себе ремесло наймодніше і найприбутковіше, але сим лише ошукує себе”.

Причину „несродностї” Сковорода бачив у бажанні людей зайняти найкраще „місце під сонцем”, одержати якомога більше матеріальних благ, здобути славу, почесті, привілеї. На думку філософа, невідповідність обраного способу життя здібностям завдає шкоди не лише людині, а і державі: „Откуду суеверія, лицемерія и єресі?.. Где раченіе сладчайшій дружбы? Где согласіе дражайшаго мира? Где живость сердечного веселія? Кто безобразит и растлевает всякую должность? — Несродность. Кто умерщвляет науки и художества? — Несродность. Она каждому званію внутреннейшій яд и убійца... Иди лучше паши землю или носи оружіе, отправляй купеческое дело или художество твое. Делай то, к чему рожден...”

Ще одним шляхом до щастя, на думку Сковороди, Є любов. Це найкраще людське почуття, адже „...любов усе поєднує, будує, творить, подібно до того, як ворожість руйнує? Любов — це початок, середина і кінець, альфа і омега”. Але істинна любов не в багатстві, а в спорідненості душ і доброчесності.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.