Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020

Київ-традиція
Микола Зеров (1890-1937)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Зеров Микола

Сонет “Київ-традиція” — поетична історіософія Миколи Зерова. У творі поет відтворив історію давнього міста від найдавніших часів до сучасності. Твір увійшов до збірки “Сонети і елегії”.

Тема: змалювання краси вічного міста Києва, його історії, традицій, культури.

Ідея: утвердження незнищенності страдовнього міста, його святинь, культури, духовного життя нашого народу.

Літературний рід: лірика.

Жанр: сонет.

Віршовий розмір: ямб.

Сонет - чотирнадцятирядкова строфа п'яти- чи шестистопного ямба, що складається з двох чотиривіршів та двох тривіршів найчастіше з римуванням абаб абаб ввд еед.

Київ-традиція

Ніхто твоїх не заперечить прав.

Так. перший світ осяв твої висоти,

До тебе тислись войовничі готи,

І Данпарштадт із пущі виглядав.

Тут бивсь норманн, і лядський Болеслав

Щербив меча об Золоті ворота,

Про тебе теревені плів Ляссота

І Лееассер Бонплан байки складав.

І в наші дні зберіг ти чар-отруту:

В тобі розбили табір аспанфути —

Кують, і мелють, і дивують світ.

Тут і Тичина, голосний і юний,

Животворив душею давній міт

І “Плуга” вів у сонячні комуни.

Готи - група східногсрманських народів, які відігравали значну роль в історії ранньосередньовічної Європи.

Данпарштадт (місто Донара - бога грому і війни) - остготська столиця, що знаходилася на місці сучасного Києва.

Нормани (люди з півночі, або люди північного вітру) — германомовні жителі Скандинавії, які спочатку були відомі своїми розбійними набігами на землі Західної та Південної Європи з VIII по XI століття, а згодом заснуванням цілої низки держав, зокрема й у Східній Європі (Києво- Новгородське князівство).

Лядський Болеслав - польський князь Болеслав Хоробрий, який підтримав свого зятя, руського князя Святополка, у боротьбі за київський престол із Ярославом Мудрим.

Ляссота (1550-1616) - австрійський дипломат, який у 1594 році взяв участь у місії до козаків на Запоріжжя з метою залучити їх до війни проти

Османської імперії; щоденник подорожі Ляссоти - цінне джерело з історичної географії України.

Левассер Бонплан - військовий картограф французького походження, який з початку 1630-х до 1648 перебував на польській службі, переважно на території України, у 1637-1638 роках узяв участь у поході Конєцпольського на Павлюка й Остряницю. У Франції Боплан взявся за обробку того матеріалу, який був зібраний на українських землях, і складанням спогадів про край, де він служив тривалий час. Наслідком цих праць були твір про Україну, під заголовком “Description d'Ukrainie” і докладні карти України.

Аспанфути - члени Асоціації панфутуристів, літературної організації, що утворилась у 1921 р. в Києві на базі літературної групи “Фламінго”, “Ударної групи поетів-футуристів” з ініціативи М. Семянка. Члени організації прогнозували заміну мистецтва “умілістю”, “штукою”, а також появу над- мистецтва як синтезу поезії, живопису, скульптури й архітектури, руйнування канонічних форм мистецтва тощо.

Miт - міф.

“Плуг” - друга збірка поезій П. Тичини, яка вийшла друком у 1920 році. У збірці відобразились вагання й сумніви письменника щодо свого призначення у світі й призначення світу для добра.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.