Всі публікації щодо:
Мирний Панас

Міні-конспект для підготовки до ЗНО та тематичних контрольних робіт з української літератури

ПАНАС МИРНИЙ - ЛІТЕРАТУРА наприкінці XVIII — на початку XX століття

Справжнє ім’я — Панас Якович Рудченко.

Письменник.

Роман „Хіба ревуть воли, як ясла повні?“ (1880)

Ключові слова:

✵   епос;

✵   соціально-психологічний роман;

✵   „роман з народного життя“;

✵   реалізм;

✵   складається з чотирьох частин і тридцяти глав;

✵   складна композиція;

✵   зміщення часових площин;

✵   столітня історія села Піски;

✵   співавторство з братом Іваном Біликом;

✵   нарис „Подоріжжя з Полтави до Гадячого“;

✵   прототип Чіпки — Василь Гнидка;

✵   змалювання долі правдошукача-бунтаря, „пропащої сили“;

✵   активний пошук правди особою, що звільнилася від кріпацтва.

Цитатник

Про Панаса Мирного і роман „Хіба ревуть воли, як ясла повні?“:

✵   Сьогодні Панас Мирний сприймається як письменник глибоко суголосний з нашою добою. Він започаткував цілком нову для української літератури проблематику. Якщо для Т. Шевченка й Марка Вовчка — його двох найвизначніших попередників — загальний стан світу визначався перебуванням української людини в рабстві, боротьбою за її звільнення, доведенням її права на повноцінне життя, то головна проблема Панаса Мирного — особа в умовах свободи.

(І. Михайлин)

✵   Композиція роману „Хіба ревуть воли, як ясла повні?“ — це „будинок з багатьма прибудовами, зробленими неодночасно і не за строгим планом“.

(О. Білецький)

Із роману „Хіба ревуть воли, як ясла повні?“:

✵   На перший погляд йому, може, літ до двадцятка добиралося. Чорний шовковий пух тільки що висипався на верхній губі, де колись малося бути вусам; на мов стесаній борідці де-де поп’ялось тонке, як павутиння, волоссячко. Ніс невеличкий, тонкий, трохи загострений; темні карі очі — теж гострі; лице довгообразе — козаче; ні високого, ні низького просту, — тільки плечі широкі та груди високі... Оце й уся врода. Таких парубків часто й густо можна зустріти по наших хуторах та селах. Одно тільки в нього неабияке — дуже палкий погляд, бистрий, як блискавка. Ним світилася якась незвичайна сміливість і духова міць, разом з якоюсь хижою тугою (Чіпка).

✵   Низенька, чорнява, заквітчана польовими квітками, вона й трохи не схожа була на селянок, часто запечених сонцем, високих, іноді дуже неповторних дівчат. Маленька, кругленька, швидка й жвава, одягнена в зелене убрання, між високим зеленим житом, — вона здавалася русалкою. Парубок спершу, мабуть-таки, чи й не прийняв її за ту польову царівну, бо стояв, як укопаний, розтягти й без того довгообразе лице, широко розкривши здивовані очі (Галя).

✵   …мав добру пам’ять: з неї ніколи не виходила думка, що він „виродок“; він ніколи не забував бабиної ради... Собі на лихо, рядом з добрими думками, у малому серці ворушилося щось недобре, невпокійне... Розбуджене, воно не давало йому забутися, ніколи не прощало нікого, коли бачило яку помилку... І росло лихо в його серці — і виростало до гарячої відплати, котра не зна ні впину, ні заборони... Не було тоді нічого, перед чим би він оступився; яка б страховина перед ним не вставала — не злякати їй його відважного духу, упертої думки, палкого серця (Чіпка).

✵   купивши грунт, почув себе Грицько зараз іншим, немов на иршин виріс, на корх потовщав. І люди заговорили у селі: „От парубок! от хазяїн!“ Батьки та матері гострили на його зуби, як на корисного жениха, особливо убогші. Та Грицько тепер зовсім іншими очима дивився на людей: до багачів горнувся, а на голоту дивився згорда (Грицько Чупруненко).

✵   Високого зросту, станкий, бравий, широкоплечий, як із заліза збитий, а до того ще меткий, як заєць, співун-реготун...

Хороший з лиця — повновидий, рум’янець на всю щоку, з чорними веселими очима, з чорним лискучим усом, — він був перший красень на селі (Максим Гудзь).

✵   Палкий, як порох, сміливий, як голодний вовк, він усіх побивав, над усім верховодив (Максим Гудзь).

✵   Моторний, сміливий, він скрізь давав усьому привід; оступався за товаришів, коли ті де на гулянках заводили спірку; говіркий, він завжди вибріхувався перед начальством, як де попадалось товариство... Бувши на всьому казенному, не маючи великої недостачі в одежі, він не жалував нічого свого. Лучалося що-небудь роздобути — все те йшло на гурт, на товариські пропої... Товариші душі в йому не чули (Максим Гудзь у солдатах).

✵   Швендяння змалку по дворах, простягання христа-ради руки попідвіконню привчали дівчину не до праці, а до біганини, до неповаги на чуже добро, часом тяжкою працею чесно зароблене (про формування злодійської натури Явдохи).

✵   Знаючи красі своїй ціну, вона торгувала нею, як жид крамом, не пропускаючи случаю зірвати найбільше, а то й підголити (Явдоха, підрісши).

✵   Не страшні їй ні походи, ні переходи; завжди моторна, весела, до гулянок удатна. Щоб не даром жити, немарно тратити час, вона узялась то тим, то сим перепродувати (Явдоха з Максимом).

✵   Лупиш був широкоплечий парнище, високий, бравий, з хорошим панським личком, з чорними гарними усами, з карими веселими очима... Вони так і говорили в його!.. Та, здається, на йому й шкура говорила — такий балакучий (Лушня).

✵   Пацюк собі худощавий, низький, мишастий — справжній пацюк, такий і прудкий, говіркий, співучий — на селі перший співака (Пацюк).

✵   Матня одрізнявся од усього товариства і норовом, й околом. Який завтовшки, такий завбільшки; неповоротний, неохайний. Голова величезна, обличчя татарське, кругле, як гарбуз, ноги короткі та товсті, як стовпці. Не любив він ні балакати, ні співати, а любив на світі одну тільки горілку: дудлив її, як воду, і в тому покладав усю свою утіху (Матня).

Літературний диктант

1. Справжнє прізвище Панаса Мирного ....

2. Я ким у співавторстві Панас Мирний написав роман „Хіба ревуть воли, як ясла повні?“

3. Події якого нарису лягли в основу сюжету роману „Хіба ревуть воли, як ясла повні?“

4. Як звати прототипа Чіпки?

5. До якого літературного роду належить роман „Хіба ревуть воли, як ясла повні?“

6. Яка перша назва роману „Хіба ревуть воли, як ясла повні?“

7. Хто керувався життєвою філософією „своя сорочка ближче до тіла“?

8. Утворіть логічну пару: Чіпка і Галя, Грицько і....

9. Кому належить репліка „Як п’ятдесят рублів, то й діло можна поправити“?

10. Про кого йдеться в реченні „І стали вони між людьми поважними хазяїнами, чесними, робочими людьми, добрими сусідами, навдивовижу парою“?

11. Кого в Пісках називали Махаметом?

12. Хто „знаючи красі своїй ціну“,„торгувала нею, як жид крамом“?

13. Завершіть логічний ряд: Матня, Лушня і....

14. Як звали бабусю Чіпки?

15. Кого охарактеризовано такими словами „Хороший з лиця — повновидий, рум’янець на всю щоку, з чорними веселими очима, з чорним лискучим усом, — він був перший красень на селі“?

16. Друге дитинства Чіпки звати....

17. До якого літературного напряму належить роман „Хіба ревуть воли, як ясла повні?“

18. „Польовою царівною“ в романі названо ....

19. Яким сюжетним елементом роману є арешт Чіпки й заслання до Сибіру?

20. Про кого йдеться в таких рядках „Одно тільки в нього незвичне - дуже палкий погляд, бистрий, як блискавка. Ним світиться якась незвичайна сміливість і духова міць, разом з якоюсь хижою тугою“?

21. „Справжнє прізвище Івана Хруща (Хрущова, Притики) — ....

22. Батька Галі звати ....

23. До чи після скасування кріпосного права Чіпка служив у діда Уласа?

24. Хто допоміг Чіпці скласти судовий позов?
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.