Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир

Міні-конспект для підготовки до ЗНО та тематичних контрольних робіт з української літератури

ВОЛОДИМИР ВИННИЧЕНКО - ЛІТЕРАТУРА наприкінці XVIII — на початку XX століття

Письменник, драматург, політичний діяч.

Новела „Момент” (1910)

Ключові слова:

✵   епос;

✵   новела;

✵   підзаголовок „Із оповідань тюремної Шахерезади”;

✵   імпресіонізм;

✵   історія короткої любові між революціонером і панною в ризикованій для життя ситуації;

✵   оспівування почуття кохання;

✵   усвідомлення скороминущості щастя.

Цитатник

Про В. Винниченка:

✵   Серед млявої тонко-артистичної та млосної або ординарно-шаблонової та безталанної генерації сучасних українських письменників раптом винирнуло щось таке дуже рішуче, мускулисте і повне темпераменту, щось таке, що не лізе в кишеню за словом, а сипле його потоками... І відкіля ти взявся у нас такий? — хочеться по кожнім оповіданню запитати у Винниченка.

(І. Франка)

✵   Стрімка еволюція, постійна жадоба новизни, яка межувала із творчим зухвальством, молодече заперечення всіляких „табу”, швидке й талановите реагування на динаміку суспільного життя, — все це органічні риси раннього Винниченка.

(В. Панченко)

З новели „Момент”:

✵ ...чоловік поважний і випускати з себе слів без потреби не любив. Сам був „парнишка” дебелий, „гвардійонець”, як казали його односельчани, і на всіх через те дивився завжди згори вниз (контрабандист Семен Пустун).

✵   Це було торжество двох великих кузьок; це був вихор життя, який зміта все сміття „не треба”, „не можна”, це було щастя крові, мозку, нервів, кісток; це було найвище щастя народження, народження не з сліпими, а з одвертими, видющими очима душі (святкування радості життя, момент насолоди після перетину кордону й уникнення смерті).

✵   Ліс помирився з нами і провадив далі своє життя, життя кохання, народження, росту. На блідих квіточках діловито гуділи бджоли; тукав дятел десь вгорі; дві пташки, пурхаючи з гілки на гілку, подивлялись на нас і несподівано зливались в обіймах; літали сплетені в коханні метелики... в траві парами кишіли кузьки. Одбувався великий, прекрасний процес життя (про природність і органічність усього сущого в природі).

✵   Люблю я цей процес у лісі, в полі! Чистий він, не скалічений цими моралями людей, не заслинений лицемір’ям похоті, сильний, одвертий, простий. Люблю цих кузьок, пташок, цих маленьких, несвідомих протестантів проти лицемір’я старшого брата свого — людини. Оддаючись зо всею силою цьому процесові або, як сказав би цей брат-людина, „зо всім цинізмом”, вони, ці кузьки, метелики, ніби говорять йому: „На, дивись, нам не треба ховатись, у нас нема незаконнонароджених, у нас нема пашпортів, мора- лів, „уложеній о наказаніях”, ми маленькі, здорові, чисті циніки” (про відсутність лицемір’я у світі природи, на відміну від світу людей).

✵   Щастя — момент. Далі вже буденщина, пошлість. Я знаю вже. Найбільше щастя буде мізерним у порівнянні з цим. Значить, зовсім не буде. Так мені здається, так я зараз чую отут... (Муся про розуміння щастя).

Літературний диктант

1. У яку пору відбуваються події в новелі „Момент”?

2. Як звати оповідача в новелі „Момент”?

3. У якому місці революціонер познайомився з панною?

4. Скільки чоловіків сиділо на возі, який проїхав поряд з панною і революціонером, коли вони були ще в хлібах?

5. У який одяг убралися революціонер і панна для перетину кордону?

6. Кого називав контрабандист Кукурудзяною?

7. Хто в новелі каже про себе: „Ми маленькі, здорові, чисті циніки”?

8. Якого героя описано словами „сам був “парнишка” дебелий, “гвардійонець”, як казали його односельчани, і на всіх через те дивився завжди згори вниз”?

9. Яким словом мав би (у разі смерті) завершуватися лист панни: „Мусю вбито на кордоні. Вмерла так, як вмирають ті, що люблять...”?

10. Кому належить репліка „На, дивись, нам не треба ховатись, у нас нема незаконнороджених, у нас нема пашпортів, моралів...”?

11. Від якої особи ведеться оповідь у новелі?

12. До якої стильової течії модернізму належить новела „Момент”?
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.