Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«В бур'янах»
Степан Васильченко (1879-1932)
Нова українська література (кінець XVIII - XIX століття)

Всі публікації щодо:
Васильченко Степан

Твір «В бур’янах» (1938) - перша частина повісті «Широкий шлях» - розповідає про дитинство Тараса Шевченка. Народився він кріпаком і вже з дитинства не мирився з неволею, окрилений спогадами діда Івана про селянське повстання. Багато горя пережив Тарас, рятувала його лише жага до навчання, до співу, до малярства. У цьому він знаходив і розраду, і мету в житті. Захоплюють його оптимізм, надія на краще й великий мистецький талант.

Тема - дитячі та юнацькі роки життя Тараса Шевченка. Важке становище селянської України часів Шевченкового дитинства.

Герої: мати, батько, чумаки, Катря, Тарас, баба, мачуха, дяк та інші.

Композиційно твір складається з шести частин.

I частина: народження маленького Тараса, передбачення долі поета: «Виросте твій син неабиякою людиною - буде змагатися з панами та царями».

II частина: Тарас-немовля, який чекає на сестру в бур’янах.

III частина: пригоди маленького Тараса. Жага до свободи.

IV частина: пригоди хлопчика та Оксани.

V частина: Тарас захоплюється історіями діда Івана про гайдамаків, Коліївщину. Навчання у школі. Перша мрія (зробити книжечку) і перша крадіжка. Смерть батьків. Знущання мачухи з Тараса. Поневіряння хлопця, пошук свого призначення у житті.

VI частина: мрія стати малярем на той час була недосяжною.

Степан Васильченко розповідає про долю Тараса Шевченка, уявляючи його казковим героєм чарівної країни України. Фантастична країна має чудову природу, пісні, але там живуть паникати, які знущаються з людей. Тарас Шевченко - герой, якого сама доля нагородила талантом, силою духу. Саме він мав з кріпака стати людиною, яку б боялися пани (як це передбачила баба-повитуха). Маленький Тарас завжди знаходив прихисток у бур’янах: чекав на сестру, що залишила його заради ігор, розмовляв з Оксаною, ховався від мачухи. Можливо, називаючи свій твір казкою, С. Васильченко наголошував та тому, що добро має перемогти зло, і Тарас Шевченко виконає своє призначення у житті.