Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014


Антін Лотоцький (1881-1949)
Нова українська література (кінець XVIII - XIX століття)

Всі публікації щодо:
Лотоцький Антін

Антін Лотоцький - видатний дитячий письменник, політичний діяч, історик - народився на Тернопільщині в сім’ї педагога і письменника Льва Лотоцького. У домі Лотоцьких панував справжній патріотичний дух, і це, безперечно, вплинуло на світогляд хлопчика. Дуже рано в Антона проявився літературний талант: змалку вже писав казки, оповідання, віршував. Письменницький дар удосконалився в Бережанській гімназії та Львівському університеті, де він навчався на філософському факультеті. Історичну тему його літературній творчості прищепив видатний український історик Михайло Грушевський, який читав в університеті лекції. Неабияку роль у творчості письменника відіграла його тісна співпраця з газетою «Діло».

Ще за студентських років А. Лотоцького вийшли з друку перші твори: «Цвіти з поля», «Ведмедівська попівна», історична повість «Триліси» (1910). У цих творах чітко проявилося життєве кредо молодого письменника: розповідати дітям про події героїчної і складної історії українського народу, виховувати в них любов до рідного краю.

31911 року працює вчителем у Рогатинській гімназії. Життя гімназії проходило надзвичайно цікаво - тодішні українські гімназії були справжніми національними школами. 1912 року учні гімназії за безпосередньою участю Антона Лотоцького заснували своє Товариство «Молода Січ». «Січі» поширилися в Галичині й Буковині і стали основою для творення формації Українських Січових Стрільців.

У серпні 1914 року вибухнула світова війна. Коли виникла потреба формування національної військової частини - легіону Українських Січових Стрільців, зголосилися майже всі учні і педагоги Рогатинської гімназії. Одним зі старшин став і Лотоцький. Далі він стає активним діячем «Пресової кватири» - просвітницького відділу легіону Січових Стрільців.

Після війни в Рогатині видаються твори Лотоцького «Три побратими», «Козак Байда», «Роксоляна», «Княжа слава» тощо. Разом із Миколою Угрином-Безгрішним заснував і впродовж 1923-1924 років видавав журнал «Рогатинець». Письменник створив чимало художніх оповідей для дітей про героїчне минуле, зокрема про стрілецтво. 1934 року вийшли чотири томики «Історії України для дітей», що охопили період від найдавніших часів до початку першої світової війни. У 1938 році письменник повертається до цієї праці: дописує кілька розділів і друкує їх у часописі «Світ дитини» під псевдонімом «Малий історик».

Напередодні Другої світової війни Антін Лотоцький написав свій найпопулярніший твір - книжку історичних оповідань «Княжа слава». У період німецької окупації А. Лотоцький жив і працював у Рогатині, викладав у школі, але то були тривожні для нього роки. Спершу чекав арешту енкаведистами, згодом мав неприємності від ґестапо. 1944 року оселився у Львові, в інтернаті для старих. 28 травня 1949 року його не стало. Маленький горбочок землі на Личаківському цвинтарі став останнім пристанищем великого дитячого письменника України.

Поміркуймо з науковцями

Особливе місце у формуванні духовних потреб молодших школярів, на думку А. Лотоцького, належить казкам. їх він уважав універсальним засобом у спілкуванні між дорослими та дітьми. Роздуми над проблемами буття, почуттів, вічності стають доступними й зрозумілими, коли розглядаються крізь призму чарівного світу казки, де добро завжди перемагає. Педагог підкреслював, що діти, потрапляючи в казку, переживають стан медитації, глибше й проникливіше сприймають її на чуттєвому рівні. За допомогою казки дитина вчиться думати, що найважливіше в житті і як до цього потрібно йти, як навчитися любити інших, проявляти добро, співчуття, як пробачати й вірити.

Н. ДудникНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.