Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014


Андрій Чайковський (1857-1935)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Чайковський Андрій

Андрій Чайковський народився в Самборі на Львівщині. У ранньому дитинстві осиротів, виховувався в родичів. Першим наставником Андрія стала бабуся, з нею навчився читати й писати. До початкової школи не ходив, домашню науку здобував під опікою вчителя церковно-парафіяльної школи. Пізніше вступив до Симбірської гімназії, де захопився літературою й історією козаччини. У шостому класі почав писати, але його літературні спроби вчителі не схвалили. Юридичну освіту здобув у Львівському університеті, згодом відкрив адвокатську контору в Бережанах, де здобув славу «хлопського адвоката», майже безкоштовно беручись за справи бідняків.

На матеріалах судових справ Андрій Чайковський пише статті, оповідання й нариси. Свої твори друкує в галицькій періодиці. Літературні спроби письменника-початківця схвально оцінив Іван Франко. Окрилений схвальними відгуками, Чайковський розгортає широку творчу діяльність, пише й видає твори на козацьку тематику.

1907 року виходить героїко-романтична повість «За сестрою» й одразу стає надзвичайно популярною серед читачів. У наступних творах Чайковський ставить собі за мету переповісти в популярній формі історію доби козаччини, бо саме ці часи були найменше висвітлені в українській літературі.

Останні роки життя письменник провів у Коломиї, працюючи до останнього дня.