Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Стежина» («Чому, сказати, й сам не знаю...»)
Андрій Малишко (1912-1970)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Малишко Андрій

Стежина творчого життя А. Малишка не завжди була уквітчаною і рівною, але поет ніколи не скаржився на долю, бо кожен сам обирає свій шлях.

Поезія «Чому сказати, й сам не знаю...», яка більше відома під назвою «Стежина», була створена за вісім днів до смерті поета, 17 лютого 1970 року. Це - останній вірш. У цьому творі Малишко вдається до використання народнопісенного образу стежки як символу життя людини. У поезії вона щемлива, «єдина», «одним одна біля воріт». Так, усе починається з батьківського порога, і далекі шляхи, як широкі ріки з джерельця, беруть початок із вузької стежини від рідної хати. Мита дощами, заметена снігами, з болями й радощами - це твоя стежина, твоє життя. Лиш не помились, не зійди на манівці, шукаючи кращої долі...

Найвища оцінка пісні - коли співає її народ. Задушевні і глибоко ліричні, правдиві і ніжні, сповнені щирих людських почуттів, Малишкові пісні не старіють, бо хороша пісня потрібна людині завжди - як хліб, як повітря. Вона розраджує у хвилини смутку, приносить радість, будить добрі почуття, збагачує наш духовний світ.

Віршовий розмір - ямб. Римування перехресне.