Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Запросини»
Володимир Підпалий (1936-1973)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Підпалий Володимир

Вірш В. Підпалого «Запросини» на перший погляд - таємничий, майже містичний... Куди запрошує читача автор? Читайте уважно: дія відбувається глибокого вечора, а то й уночі: у небі золотий човен пливе із хмари на хмару, а в затишному будиночку... мати вкладає спати своє дитя. Тихим, таємничим голосом веде розповідь про отой човник-місяць за вікном, про таке, що знає лише вона та ніч, а тепер, якщо буде слухати її мову, і маленьке дитя торкнеться чогось чарівного:

Я розкажу тобі таке,

чого не зможе інший,

бо таємницею володіємо

я та ніч...

Починаючи неспішну оповідь, мати запрошує дитину... до казки:

Там, де три гори зійшлися, там, де три ріки злилися, там, де три шляхи зав’язалися, стоїть хатка.

І все в тій розповіді, як годиться для казки: і золотий човник, і золоті весла... Ніч осіння довга, а казка лише почалася... Дитина може й не дочекатися завершення чарівної подорожі човником по небу - засне. Але то не біда - вона все ж побувала у казці, куди щовечора її запрошує мати:

... У холодному небі

золотий човен

із хмари на хмару,

на хмару із хмари -

і на місці!

Ходімо!

Навіть

якщо не дійдемо -

ходімо!

Вірш «Запросини» - неначе пролог до ще не розказаної казки. Як справжній казкар, автор використовує відповідні цьому жанру особливості: таємничість подій, казкові символи-образи (місяць-човник, хатка, золоті весла), трикратність (три гори, три ріки, три шляхи, троє дверей, троє замків, повтори), оповідний характер вірша. Він виводить нас на дорогу до казки. Якою вона буде: страшною, веселою, героїчною чи повчальною? У кожного вечора - своя казка. Лиш відгукніться на запросини!..

Вірш написаний верлібром (білим віршем).