Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»
Галина Малик (народилася 1951)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Малик Галина

Тема повісті-казки - змалювання цікавих пригод дівчинки Алі в незвичайній країні Недоладії, де живуть усі недороблені справи.

Ідея - возвеличення щирої, сердечної дружби, дбайливого ставлення до свого життя, до інших людей, наполегливості в досягненні поставленої мети.

У творі порушуються проблеми боротьби добра зі злом, відповідальності за свої вчинки, дбайливого ставлення до себе та інших, лінощів і працелюбства, стосунків батьків і дітей, порозуміння в родині.

Подивімось у словник

Повість-казка - епічний твір, що описує повчальну фантастичну історію. На прикладі вигаданих ситуацій читачам пропонують розібратися в стосунках людей, вчитися відрізняти погане від хорошого, оцінювати вчинки персонажів. Повість-казка створює вигадані світи, але при цьому дає можливість дитині знайомитися зі світом реальним, його правилами та особливостями. Персонажі повісті-казки найчастіше діляться на дві групи - тут є просто звичайні люди (як правило, діти), які живуть за звичайними законами, їх життя не віщує нічого особливого або незвичайного, а також є чарівні персонажі. Їх головні герої зустрічають, потрапляючи в казковий світ.

Усі герої твору, крім Алі, мають імена з частинкою НЕДО-, бо живуть у країні недороблених справ, яку створив Недочеревик. Наприклад, Недоладько, Недоштанько, Недопопелюшка, Недождень, Недороль Десятий, Недобореда, Недовус, Перший Недорадник та інші. У країні є лише один герой (Кат), який до кінця виконував свою роботу, бо відрубував голови так званим зрадникам.

У творі розповідається про дівчинку Алю, яка все недороблювала, бо їй швидко набридало й було нецікаво. Одного разу вона недоробила подарунок бабусі на день народження. Виявилося, що це була її сота недороблена справа. Перед нею з’явився чарівний чоловічок з одним черевиком, який і забрав її у фантастичну країну Недоладію. Аля, опинившись у чарівній країні, розуміє, як погано недороблювати свої справи. Вона зустрічає нових друзів, які опинилися в Недоладії, бо їм чогось не вистачало (вуха, вуса, бороди та ін.). Аля дізнається, що всі мешканці, навіть король Недороль Десятий, бояться Першого Недо- радника, в якого не було голови. Героїня розуміє, що Недорадника недомалювала саме вона. Тому дівчинка допомогла своїм друзям (домалювала, прибила, полагодила) і, промовивши магічні слова, повернулася додому. З того часу Аля все дороблює і застерігає інших дітей, щоб вони не залишали недороблених справ.