Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Марія»
Улас Самчук (1905-1987)
Українська еміграційна література

Всі публікації щодо:
Самчук Улас

Твір «Марія» Уласа Самчука, незважаючи на його невеликий обсяг, визначено за жанром як роман-хроніка. Це зумовлено тим, що це епічний твір, в якому широко охоплено життєві події певної епохи (кінець XIX - початок XX століття), хронологічні рамки твору - 71 рік і 11 місяців (саме стільки прожила героїня роману); багатогранно й у розвитку змальовані персонажі; в романі кілька сюжетних ліній, значна кількість порушених проблем, глибоко розкривається духовний світ героїв.

Темою роману є зображення життя Марії від її народження до смерті. Основною проблемою роману є боротьба добра і зла як основ буття, і кожна з цих сил постає в кількох вимірах та образах.

Проявами добра є праця на землі, яка є не тільки засобом існування людини, а й формою її самоствердження у світі. Так, саме завдяки праці Марія виростає гідною людиною, може після кожного удару долі піднятися й відновити не тільки господарство, а й гідне життя.

Самі страждання Марії є проявом покути гріхів, а отже, також є добром. Сім років її життя з нелюбим Гнатом є покутою Марії зрадженого кохання з Корнієм.

Зло в романі асоціюється з обманом, лінню духу, безбожжям, аморальністю, нехтуванням людських і божих законів. І все це є проявами нової влади, яка за своєю жорстокістю, підступністю й лицемірством перевищила все, колись бачене й пережите людьми.

У романі виразно відчуваються вплив Біблії - через образи й мотиви Вічної Книги. Саме ім’я героїні не випадкове: як діва Марія страждала, віддавши на муки свого Сина, так страждає й Марія Уласа Самчука - втілення України. Біблійна легенда про черницю, яка врятувала розбійника, допомагає перебороти Марії душевний злам. Коли Максим, син Марії, розстрілює ікони, Марії здалося, що він розстрілює її. У творі, по суті, відображено одну з картин приходу антихриста: «І стане син на батька, батько на сина... і буде глад по цілій землі...».

Образи твору символічно яскраві, насичені. Образ Марії уособлює визначальні риси українського менталітету: чуттєвість, нестримне прагнення до кращого життя, гідність, працьовитість, життєлюбність, поетичність. Цей образ визначається монолітністю, національною символічністю.

Цілісними, насиченими є образи Корнія та Гната - людей, що прожили складне життя, вміли кохати й ненавидіти. Трагізм життя позначився на долі Корнія: він став убивцею свого сина, якому кревний зв’язок з батьками, з родом замінила класова приналежність. Тут твір ідейно переплітається з «Вершниками» Ю. Японського.

Роман «Марія» органічно поєднує індивідуальне й типове, національне (трагедія окремої людини й цілого народу, України), конкретно-історичне та загальнолюдське (філософське осмислення кардинальних змін у суспільстві, принесених революцією, громадянською війною, встановленням нової влади та неминучим знищенням усталених загальнолюдських норм - взаємин батьків і дітей, цінність життя, святість материнства тощо).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.