Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Веснівка»
Маркіян Шашкевич (1811-1843)
Нова українська література (кінець XVIII - XIX століття)

Всі публікації щодо:
Шашкевич Маркіян

Веснянки (веснівки) - календарно-обрядові пісні, що Супроводжували обряд зустрічі весни. Основний мотив таких пісень - побажання доброго врожаю, їх співали переважно дівчата, ведучи хороводи, танки.

М. Шашкевич не йде шляхом стилізації народної пісні, а створює поетичну картину, яку можна розуміти й алегорично. Поезія має форму діалогу «цвітки дрібної» та «весни раненької». Квітка (цвітка) просить матусю-весну, щоб та допомогла їй швидше розквітнути, привернути до себе увесь світ своєю красою. А ненька остерігає необережну квіточку, яка не розуміє, що ще можуть бути мороз, вітер, які знищать її красу. Так досвідчені люди застерігають молодь, що прагне швидше подорослішати, стати самостійною. Цей діалог створює антитетичну ситуацію - настільки разючими є мрії «цвітки» й сувора правда життя. Твір закінчується саме на такій - сумній - ноті, яка перекриває радісні мрійні почуття.

Мова твору містить пестливі слова, народнопоетичні звертання, що надають відповідного настрою поезії, а також гуцульські діалектизми.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.