Всі публікації щодо:
Пісні
Малишко Андрій

Українська література 100 тем

АНДРІЙ МАЛИШКО. ПІСНЯ ПРО РУШНИК - ЛІТЕРАТУРА сер. ХХ-ХХІ ст. ЕМІГРАНТСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Андрій Самійлович Малишко (14 листопада 1912 р., Обухів — 17 лютого 1970 р., Київ) — поет, перекладач, літературний критик.

! „Пісня про рушник” з’явилася у фільмі „Літа молодії”. В епізоді, в якому юнак їде з дівчиною вступати до театрального інституту в Києві, мав розгортатися рушник, що мати дала в дорогу з простою їжею, і юнак пригощав дівчину. Режисеру М. Мишуріну спало на думку, що юнаку можна дати пісню. Композитор Платон Майборода підтримав ідею, зателефонував Малишку, і вже вранці вірш був готовий.

• „Пісня про рушник” (1959 р., течія неоромантизм, написана 4-стошшм анапестом, строфа — З катрени з двовіршовим приспівом-рефреном, перехресне римування) — інтимна лірика з елементами філософської, в якій йдеться про вишитий матір’ю рушник, подарований сину на щастя й долю.

√ Ліричний герой, син, щиро вдячний матері за рушник. У пісні яскраво видно ідею возвеличення простої, але великої материнської любові.

Образи пісні: ліричний герой — люблячий; мати (втілено душевну красу й велич; символ і матерів, і Батьківщини); природа (дорога, зоря, доріжка, луги, гаї тощо); предметів і явищ (рушник — символ материнської любові, вдячності сина, життєвої дороги, проводжання) і т.ін.

! За українською традицією рушниками перев’язували молодих, виряджали в дорогу або в останню путь. Тому в пісні поет і говорить, що на рушникові оживає „все, знайоме до болю”, усе пройдене життя, і те, яке ще судилося пройти.

Художні засоби: епітети, порівняння, символи, персоніфікація, інверсія, повтор із градацією; анафора „і” (у 14 рядках із 18).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.