Історія української літератури: епоха Бароко (XVII-XVIII ст.) - Ігор Ісіченко 2011

Мелетій Смотрицький
Емблематична поезія

Всі публікації щодо:
Смотрицький Мелетій

Мелетієві Смотрицькому, котрий у 1617-1620 рр. працював у Віденській братській друкарні в Єв’є, готуючи видання «Євангелія учительного» та своєї «Граматики», приписуються вірші на герби князів Оґинських, Воловичів і Соломирецьких. У гербі князів Оґинських виділяється зображення хреста - «знак набоженъства и сталоє вѣры». Він інтерпретується як символ, тобто в певному сенсі також герб тих, хто вірить у Христа, знак давніх шляхетних християнських родин. Давність герба й непідвладність часові дозволяє трактувати його як запоруку майбутньої стійкости роду Оґинських:

Ґды ж то знак набоженъства и стсілоє вѣры,

Тым ся здавна их здобят сынуве и дъщеры.

А на том фунъдаменътє єcи цноты будують,

Отчизне милой дёлъным мужъством услугують.

Што звыкло безсмерътную славу из’єднати,

Которая на cвѣтe поты будет тървати,

Поки місяць и звезды свой бѣг справовати

И ночныє темности будуть просвещати (УП-1, с. 164).

Образи місяця й зірок також відсилають читача до гербової емблематики й використовуються для створення поетової версії метафоричного визначення нескінченности майбуття шляхетського роду. До цього додається елемент контрасту, що межує з концептом: «ночные темности будуть просвещати».

Цікаво, що один із нащадків давнього білорусько-литовського роду Оґинських став відомим широкому загалові незалежно від своїх історичних коренів і власних суспільних здобутків. Це Міхал Клеофас Оґинський (1765-1833), автор відомого полонезу «Pożegnanie z Ojczyzną248» - «полонезу Оґинського».

Інший геральдичний вірш присвячений довголітнім покровителям самого Мелетія Смотрицького - князям Соломирецьким. Мелетій Смотрицький працював у них вихователем, їздив із сином Соломирецьких за кордон, часто бував у їхньому маєтку неподалік від Мінська. Шестирядкова геральдична епіграма не розробляє традиційних для жанру мотивів гербової символіки, акцентуючи на значенні герба в цілому як знаку слави шляхетського дому:

Славу, въ том старожитном и презацном дому

Квитнучую, и давных от вѣков никому

Не тайную, клейноты въ гербах выражають,

А цноту, дѣльность, вѣру сполне высвѣдчаютъ.

Тым ся бовѣм зацныи домы прославляють

И праве под самоє небо вывышають (УП-2, с. 165).

Є в Мелетія Смотрицького й геральдичний вірш польською мовою на герб князів Острозьких.

248 Прощання з батьківщиною (польськ.)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.