Література та літературознавство української діаспори - Людмила Скорина 2005


Поняття про еміграцію та діаспору
Лекція 1. Віхи історії української еміграції

Життя українців за межами етнічної території їх розселення тривалий час лишалося поза увагою дослідників. А між тим за межами України перебуває, за найскромнішими підрахунками, понад п’ять мільйонів українців.

У науковій літературі часто зустрічаються різні терміни для визначення українського населення, яке проживає за межами України, найчастіше — «еміграція» та «діаспора». Докладніше зупинимося на з’ясуванні термінологічних відмінностей. «Еміграція» — це переселення, вимушене чи добровільне переміщення людей зі своєї країни в іншу з економічних, політичних або релігійних причин. Емігрант — особа, яка виселяється, яка добровільно чи примусово залишила вітчизну і виїхала в іншу країну на постійне чи тривале проживання. Проте визначення «еміграція» не охоплює всього комплексу фактів перебування українців поза межами України. По-перше, у Польщі, Чехії, Словаччині, Румунії, Росії українці протягом багатьох століть живуть на землях, здавна населюваних ними, тобто вони не є емігрантами. По-друге, за межами України нині мешкають нащадки емігрантів у другому-шостому поколіннях, які можуть вважатися українцями за походженням, але вони теж не є емігрантами.

Частіше в обігу зустрічається термін діаспора. «Діаспора» (з грецької — розсіяння) — перебування значної частини народу (етнічної спільноти) поза межами країни його походження. Утворювалася в результаті насильницького виселення, загрози геноциду, впливу економічних і географічних факторів. Термін «українська діаспора» є узагальнюючим стосовно тієї частини українства, яка перебуває поза межами України; він охоплює не лише процес емігрування з України, але й стан поселення українців поза межами етнічної території. Отже, еміграція бачиться як елемент життя діаспори поруч із життям постійно проживаючих в інших країнах українців, як нащадків емігрантів, так і автохтонного українського населення. Цей термін також є недостатньо точним. На чому наголошує Ю. Шерех: «Такою самою брехнею став термін діаспора в застосуванні до тих людей, яких були десятки й сотні тисяч. Не спіткало нас розсіяння (справжнє значення вислову), а свідомо вибраний був шлях поза межі батьківщини, себто — коли називати речі й явища своїми іменами — політична еміграція» [25, 63]. Проте, аби уникнути термінологічної плутанини, пропонуємо застосовувати саме термін «діаспора». Що ж стосується визначення «зарубіжжя», воно видається ненауковим і так само викликає заперечення літературознавців.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.