Довідник з української літератури

ДРОГОБИЧ ЮРІЙ

ДРОГОБИЧ ЮРІЙ (спр. — Котермак; бл. 1450, м. Дрогобич, тепер Львівської обл. — 04.02.1494, Краків) — поет, філософ, астроном.

Походив із родини ремісника Михайла Котермака. На думку дослідників, середню освіту здобув у Дрогобичі і Львові. Навчався в Краківському та Болонському університетах, де здобув ґрунтовні знання з філософії, астрономії, медицини. У Болонському університеті одержав ступінь доктора філософії та медицини, там же протягом 1478 — 1482 рр. викладав математику й астрономію. У 1481 — 1482 рр. обіймав у Болонському університеті посаду ректора. Повернувшись до Кракова, працював професором медицини та астрономії (1487 — 1494).

7 лютого 1483 р. вийшла в світ книга Юрія Дрогобича „Прогностична оцінка поточного 1483 року”. Це перша (з відомих нам досі) друкована книга українського автора. Відкривається вона віршованим вступом — посвятою римському папі Сіксоту IV (1471 — 1484). Книга дає підстави назвати Юрія Дрогобича першим гуманістичним письменником України. Тут викладено окремі наукові відомості з філософії, астрономії, географії. На думку автора, у світі панують античні боги і зірки. Це прояв суто ренесансного типу світогляду, бо саме тоді зростав інтерес до античної міфології та астрології. Відомі також праці Юрія Дрогобича „Трактат про сонячне затемнення 20 липня 1478 року”, „Трактат з шести розділів про затемнення” (1490), які знали гуманісти багатьох країн Європи. Одним із його слухачів в Краківському університеті був майбутній всесвітньо відомий астроном Микола Коперник. Юрій Дрогобич підтримував, зокрема, й видавничу діяльність піонера українського кириличного друкарства Швайпольта Фіоля.

Літ.: Українська поезія XVI ст. К, 1987; Українська література XIV — XVI ст. К, 1988; Нічик В. М., Литвинов В. Д., Стратій Я. М. Гуманістичні і реформаційні ідеї на Україні (XVI — початок XVII ct.). К, 1990.

О. ХоменкоНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.