Довідник з української літератури

ЗІНЬКІВСЬКИИ ТРОХИМ

ЗІНЬКІВСЬКИИ ТРОХИМ (псевд. — Т. Звіздочот, Т. Певний та ін.; 04.08.1861, м. Бердянськ — 21.06.1891, там само) — поет, прозаїк, публіцист, фольклорист.

Трагізм його короткого життя увиразнюють рядки Б. Грінченка на надмогильному пам'ятнику в Бердянську: „Страждений син стражденика народа, // Печаль з його кривавої сльози”.

Навчання у повітовій школі рідного міста, праця на хлібопекарні та в друкарні у Харкові, військова служба в Криму, навчання в юнкерській школі в Одесі, знову військова служба (Сміла, Шпола, Умань, Черкаси), присвоєння офіцерського звання, здобуття екстерном у Києві гімназіальної освіти, навчання у Петербурзькій військово-юридичній академії (1887 — 1890), повернення в Україну, смерть від сухот і застуди — такі етапи короткої біографії.

Літературну діяльність розпочав зі спроби написати популярну історію України, яка б допомагала пробуджувати національне самопізнання. Згодом творчі зацікавлення Т. Зінківського набувають дедалі ширшого характеру: перекладацтво (байки Езопа, казки М. Салтикова-Щедріна, поезії Г. Гейне та ін.), укладання українського словника та граматики української мови, фольклорно-етнографічна праця (частину її вміщує перший випуск „Этнографических материалов, собранных в Черниговской и соседних с ней губерниях”, 1895), найактивніші заходи щодо видання народно-просвітніх книжок, українського журналу, співробітництво з журналами „Зоря”, „Правда” тощо.

Як прозаїк опублікував оповідання „Історична казка”, „Сидір Макарович Притика”, „На вулиці”, „Сон”, „Кудою йти”, повість „Моншер-козаче”, що позначаються майстерністю психологічного письма, відходом від засад етнографічної школи, зокрема у відтворенні військового середовища, яке добре знав. Як поет лишив збірку оригінальних байок і ліричні поезії. Як драматург написав п'єсу („драматичні сцени”) „Сумління”, звернену до сфери „високої”, інтелігентської тематики.

Помітний слід лишив як публіцист і критик. У статті „Національне питання в Росії” обґрунтував потребу політичного альянсу колоніально підлеглих народів імперії для боротьби з російським поневоленням. Працею „Тарас Шевченко в світлі європейської критики” виводить повчальні для українства уроки з того, як світ сприймає Т. Шевченка та Україну. Широкою розвідкою „Молода Україна, її становище і шлях” ставить завдання відповісти на питання: „Що таке уявляє собою українська інтелігенція, кудою і куди вона простує, на які манівці збивається, як керує народом, що йому дає і бажає дати та й чи бажає що дати?”, а воднораз знову обґрунтовує необхідність спільної боротьби народів Росії за осягнення автономно-федералістського ладу. У дослідженні „Штунда” характеризує розвиток сектантського руху в Україні. В праці „Фіхте старший” аналізує національні погляди німецького філософа.

Частина творчої спадщини Т. Зіньківського досі перебуває в архівах.

Літ.: Кониський О. Пам'яті Трохима Зіньківського-Певного // Зоря, 1891. Ч. 14; Писання Трохима Зіньківського / Зредактував та життєпис написав Василь Чайченко (Б. Грінченко): У 2 кн. Л., 1893—1896. Кн. 1—2. Соколов П. „Стражденник син стражденного народа” // Слово і час. 1993; № 6; Скрипка В. Завжди лицем до України // Неопалима купина. 1995. № 5—6; Кіраль С. Трохим Зіньківський — публіцист. К, 1997.

А. ПогрібнийНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.