Довідник з української літератури

КОВАЛІВ СТЕПАН

КОВАЛІВ СТЕПАН (псевд. — Дрозд, Дроздишин, Стефан П'ятка, Плескачка та ін.; 25.12.1848, с. Брониця, тепер Дрогобицького р-ну Львівської обл. — 26.06.1920, м. Борислав, тепер Львівської обл.) — письменник і освітній діяч.

Виходець із бідної селянської сім'ї. Закінчив Львівську учительську семінарію (1875); вчителював у селах Львівщини, з 1879 р. — в Бориславі, де пропрацював більш як 40 років. Перша публікація з'явилася 1881 р. в газеті „Батьківщина”; пізніше друкувався в таких періодичних виданнях, як „Буковина”, „Діло”, „Школьна часописі,”, „Учитель”, „Дзвін”, „Літературно-науковий вістник” та ін. С. Ковалів — автор великої кількості оповідань, нарисів із життя галицької сільської бідноти, заробітчан, робітників бориславських нафтопромислів, народних вчителів і школярів. Йому належать декілька десятків „Дописів із Борислава” і близько 40 педагогічних статей та методрозробок.

1899 р. „Українсько-руська видавнича спілка” з ініціативи І. Франка в перший рік свого існування видала дві збірки творів С. Коваліва — „Громадські промисловці”, „Дезертир” і інші оповідання”. Оцінюючи ці збірки, Франко писав: „Гостра спостережливість, жвавість оповідання, гумор і щира любов до народу є його достоїнством, але йому не вистачає широкого кругозору і художньої витонченості”.

У 900-ті роки вийшли збірки Коваліва „Риболови” і інші оповідання” (1903), „Похресник” і інші оповідання” (1909), „Писанка”, „Чародійна скрипка” (обидві — 1910 р.), „В останній лавці”, „Щаслива бабуня” (обидві — 1911 р.), „Образки з Галицької „Каліфорнії” (1913).

Творчі інтереси С. Коваліва були пов'язані зі світом галицького селянства та бориславського робітництва. Він розкривався як письменник еміграційної теми, почерпнутої в рідному оточенні. Професією вчителя зумовлене створення багатьох оповідань і нарисів із життя дітей. Франко відносив твори письменника до „характеристичних, крізь сльози всміхнутих нарисів”, а йога самого — до „ряду талантів, яких не постидалась би ні одна далеко багатша від нашої література”.

Літ.: Маковей О. Стефан Ковалів // ЛНВ. 1900. Т. 11; Малицька К. Стефан Ковалів — діточий письменник І І Дзвінок. 1911. № 13 — 14; Лесин В. М., Дігтяр С. І. Літописець дореволюційного Борислава // Ковалів С. Твори. К., 1958; Гнатюк Л. Каменяревим генієм наснажений // Жовтень. 1981. № 7.

М. ГрицютаНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.