Довідник з української літератури

МЕНЧИЦЬ ВОЛОДИМИР

МЕНЧИЦЬ ВОЛОДИМИР (псевд. — Господар; 1837, м. Вчорайше, тепер с. Ружинського р-ну Житомирської обл. — березень 1916, Київ) — фольклорист, етнограф, просвітитель.

Навчався в Київській духовній академії. Завдяки самоосвіті та перебуванню в країнах Центральної Європи, зокрема Австро-Угорщині та Німеччині, вивчив кілька сучасних іноземних мов — слов'янських, германських, романських. Лінгвістичне обдарування сприяло засвоєнню давньогрецької та латинської мов, а також санскриту. В 60-х роках, захопившись українофільським культурницьким рухом, активно працював у складі української Громади, що організувалася в Петербурзі. Пізніше багато подорожував по Україні, збирав фольклорні матеріали, вивчав народний побут, звичаї, обряди, вів культурологічну та просвітительську діяльність. У 60—70-х роках організував публічну бібліотеку в Житомирі, пізніше відкрив книгарні в Бердичеві, Києві, Єлисаветграді, Херсоні, Миколаєві. Живучи у 80-х роках у Єлисаветграді, діяльно працював у міській українській Громаді, підгримував розгортання українського театрального життя.

У збірнику „Малоруські народні перекази і оповідання”, виданому 1876 р. М. Драгомановим, було вміщено більш як 60 фольклорних записів, зібраних В. Менчицем. Для народного читання написав книжку „Волинська повість про „Шукай-Добро” (1876). Напевне, назавжди втрачено перекладені ним із санскриту „Веди”. Ім'я В. Менчиця І. Франко назвав в одному ряду з такими відомими українськими етнографами, як М. Драгоманов, П. Чубинський, С. Руданський, І. Новицькій. М. Драгоманов у 1887 р. досліджував записану фольклористом „Віршу про багатого мужика Гаврила”, в якій йдеться про освячення цапа.

Літ.: Драгоманов М. Два українські „фабльо” та їх жерела // Драгоманов М. Розвідки про українську народну словесність і письменство: У 2 т. Л., 1900. Т. 2; Бракер Н. Володимир Амвросієвич Менчиц (1837 — 1916 рр.) // За сто літ. К., 1929. Кн. 4; Стеценко Л. Ф. В. А. Менчиць // Нар. творчість та етнографія. 1966. № 2; Грушевський М. Спомини // Київ. 1988. № 9.

С. БілокіньНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.