Довідник з української літератури

ПИСАРЕВСЬКИЙ СТЕПАН

ПИСАРЕВСЬКИЙ СТЕПАН (псевд. Стецько Шерепаря, 80-ті роки XVIII ст., слобода Вовча, тепер м. Вовчанськ Харківської обл. — 03.02.1839, там само) — письменник — романтик.

Батько поета П. Писаревського. Навчався в Харківській духовній семінарії. З 1818 р. — священик у Харкові, Богодухові й на селі. Став протоієреєм; кілька разів його усували від виконання обов'язків у зв'язку з тим, що жив „не по сану”. Писав просвітницькі байки, романтичні п'єси, вірші. 1841 р. в альманасі „Сніп” надрукував автобіографічну „Писульку до мого братухи Яцька...”, байку „Крути, Панько, головою” та пісню „Де б то допитаться правди”. Як байкар опрацьовував популярні народні анекдоти („Свиня і Трояндник”), як „романсист” став відомий „Піснею”, „Моєю долею”, особливо віршем „За Немань іду”. С. Писаревський цікавий, зокрема, як автор, який почав зменшувати питому вагу бурлескних рис стилю. Так, „можебилиця” „Стецько” позначена інтересом до внутрішнього життя людини, гуманістичною настановою. В історію української драматургії ввійшов романтичною етнографічною оперетою „Купала на Івана” (1838 р., опубліковано 1840 р.), що автентично репрезентувала купальський і весільний обряди. Вони, проте, стали самоціллю й „розчинили” любовну інтригу, споріднену з наявною в „Наталці Полтавці”. Справді колоритним є образ цигана Шмагайла — чесного й щирого. В п'єсу ввійшла пісня „Де ти бродиш, моя доле” і переробка циганської пісні з поеми „Цигани” О. Пушкіна. Галицький священик І. Озаркевич переробив п'єсу на виставу „Весілля, або Над цигана Шмагайла нема розумнішого” (1849).

За свідченням В. Александрова, С. Писаревський добре грав на гуслях, захоплювався народними піснями, вісім із яких опублікував в альманасі „Ластівка”. Прилучив до письменства дружину Марту й сина Петра; гурт харківської молоді навколо них був відкритим до європейських естетичних віянь.

Літ.: Нудьга Г. Пісні українських поетів та їх народні переробки // Пісні та романси українських поетів: У 2 т. К., 1956. Т. 1; Шубравський В. Є. Українська драматургія першої половини XIX століття: Маловідомі п'єси. К., 1958; Нудьга Г. На шляхах до реалізму І І Бурлеск і травестія в українській поезії (10 — 40-і роки XIX ст.). К., 1959.

П. ХропкоНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.