Довідник з української літератури

РИМІПА АНДРІЙ

РИМІПА АНДРІЙ (бл. 1550 — після 1595) — білорусько-український письменник, освітній і видавничий діяч.

Володів українською, польською, латинською та староєврейською мовами. Знався на математиці. У 1570—1580-х роках був близький до Миколи й Кшиштофа-Миколи Радзивіллів. Є підстави гадати, що Андрій Римша викладав в Острозькій академії та вчителював у кальвіністській школі в Біржах (Литва). Він — автор панегірика, надрукованого в „Збірнику повчань” (Вільнюс, 1585) та польськомовної „Десятилітньої повісті воєнних справ... К. Радзивілла” (1585), а також перекладу з латинської мови на польську книги А. Поляка „Хорографія чи Топографія або... опис Святої землі” (Вільнюс, 1595).

В українську літературу Андрій Римша ввійшов віршованою „Хронологією...”, написаною для потреб початкових класів колегії (Острог, 1581), та рядом геральдичних (гербових) віршів. „Хронологія, которого ся месяца што за старых веков деєло короткоє описаніє” являла собою двоаркушеву листівку і була першим у кириличному друкарстві окремим виданням поетичного твору. Вона складається з дистихів (двовіршів), написаних одним 13 найпоширеніших в українській поезії кінця XVI — початку XVIII ст. розмірів — 13-складником. Перед кожним дистихом даються назви місяців латинською, гебрєйською та українською мовами. Реєстр подій розпочинається, згідно з церковним календарем, з вересня. До „Хронології...” входять повідомлення про будівництво Єрусалима, народження Ісуса Христа, про дари трьох царів Ісусу Христу, перехід через Червоне море, про розбиття Мойсеєм таблиць із Божими заповідями, декілька дистихів присвячено Ною, згадано тут первосвященика Аарона, царя Ієровоама та ін.

Геральдична спадщина Андрія Римші прославляє діяльність державних мужів, які не шкодували сил і коштів для утвердження християнства, добрих починань пращурів. Звертаючись до нащадків, Андрій Римша закликає примножувати справи батьків, дідів і прадідів — тоді „ваша слава слыт будеть, покуль станет света”.

Літ.: Українська поезія: Кінець XVI — початок XVII / Упор. В. П. Колосова, В. І. Крекотень. К, 1978.

М. СулимаНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.